Sony (japonisht: ソニー株式会社) është një korporacion (kompani) multinacional nga Japonia, që u themelua më 1946 nga Akio Morita dhe Masaru Ibuka. Emri Sony është një kombinim i fjalëve nga latinishtja sonus (tingull) dhe anglishtja sonny (vogëlushe).

Sony Corporation
ソニー株式会社
LlojiPublike (Stampa:Tyo; NYSESNE)
ISINJP3435000009
IndustriaElektronika, Elektronika për konsumator, Shërbime financiare & media
Themeluar në7 Maj 1946 (emri i tanishëm u adoptua në 1958) nga Masaru Ibuka dhe Akio Morita
Zyrat qendroreJaponi Minato-ku, Tokyo, Japan
Njerëzit kyç
Howard Stringer: ChairmKryetar dhe CEO
Katsumi Ihara: Zëvendës Presidenti Ekzekutiv
ProdhimiElektronik për konsumator (audio, vizual dhe videolojëra)
Pajisje profesionale audio/video
Semikonduktor
Hardware për Kompiutera
Shqërbime Financiare
Filma, televizion, musik dhe software për videolojëra
tjera
Fitimet $63.980 Miliard USD
$14.578 Miliard USD (2006)
$1.042 Miliard USD (2006)
Total assets26.354.840.000.000 Jeni japonez (2021) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
158,500 (31 mars, 2006)
SubsidiariesSony Electronics
Sony Computer Entertainment
Sony Ericsson (50%)
Sony Pictures Entertainment
Sony BMG (50%)
Sony Marketing
Sony Life
Sony Assurance
Sony Bank
të tjera
Faqja e internetitwww.sony.net

Sony është një nga kompanit udhëheqëse në prodhimin dhe fushën e elektronikës, videos, komunikacioneve, video lojërave dhe në teknologjin e informacioneve, dhe një nga kompanit më të mëdha në mjetet e argëtimit (Media Entertainment). Kompania është një nga prodhuesit kryesorë të produkteve elektronike për tregjet e konsumatorëve dhe profesionale. Sony u rendit i 105 në listën 2017 të Fortune Global 500. Sony Corporation është njësia e biznesit elektronik, e cila është e angazhuar në biznes nëpërmjet katër komponentëve të saj operativ: elektronikë (AV, IT & komunikacion produkteve, gjysmëpërçuesve, video games, shërbimet e rrjetit dhe biznesit mjekësor) , filmave (emisionet televizive), muzikën] (etiketat rekord dhe botimin muzikor) dhe shërbimet financiare (bankat dhe sigurimet) Kjo e bëjnë Sony-n një nga kompanitë më argëtuese në botë. Komuniteti Sony-t përbëhet nga Sony Corporation, Sony Pictures, Sony Mobile, Sony Interactive Entertainment, Sony Music, Sony Financial Holdings dhe të tjerë.

Sony është ndër udhëheqësit e shitjeve të gjysmëpërçuesve dhe nga 2016, prodhuesi televiziv i pestë më i madh në botë pas Samsung, LG , TCL dhe Hisense

Slogani aktual i kompanisë është BE MOVED. Ish sloganet e tyre ishin The One and Only (1980-1982), Është një Sony (1982-2002), si asgjë tjetër(like no other) (2005-2009), dhe make.believe

Shiko edhe këtë

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto