Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

  • 1568 - Forcat e Mary I of Scotland mposhten në Betejën Langside nga një konfederatë e protestantëve Skocez të udhëhequr nga James Stewart, Earl of Moray, vëllau i saj.
  • 1619 - Politikani Holandez Johan van Oldenbarnevelt ekzekutohet në Hagë pasi ishte akuzuar për tradhti.
  • 1648 - Përfundoi ndërtimi i Red FortDelhi.
  • 1990 - Në Zagreb, në stadiumin Maksimir, në ndeshjen futbollistike ndërmjet „Dinamos“ dhe „Crvena zvezdës“ së Beogradit ndodhi një përleshle e përgjakshme.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

Festa dhe përvjetoreRedakto