NgjarjeRedakto

  • 17 prill 1937, njohja kanonike e Autoqefalisë së Kishës Ortodokse të Shqipërisë nga Patriarkana Ekumenike, në Stamboll, në kohën e Patriarkut Beniamini I, ku u dha Tomos-i Patriarkal dhe Sinodal “mbi bekimin e Autoqefalisë së Kishës Ortodokse në Shqipëri”, me në krye Kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë Kristofor Kisi.
  • SK Tirana/17 Nëntori Tirana u bë kampion i Shqipërisë në futboll.
  • Në vitin 1937 u zyrtarizua flamuri i Holandës dhe mbreterise Holandeze.

LindjeRedakto

Pa dataRedakto

Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre:

VdekjeRedakto

Pa dataRedakto

Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre: