Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

  • 1500 – Lundruesi portugez Pedro Álvares Cabral u bë evropiani i parë i cili pa Brazilin.
  • 1970 – Për herë të parë u festua Dita e Tokës.
  • 1991 – U formua Partia Social Demokratike e Shqipërisë.
  • 1992 – Ndodhi eksplodim në Guadalajara, Meksikë ku mbetën 206 njerëz të vrarë, rreth 500 të plagosur dhe rreth 15000 pa kulm mbi kokë.
  • 1993 – Muzeu i Përkujtimit të Holokaustit u hap në Vashington, SHBA.
  • 1993 – U lëshua në përdorim versioni 1.0 i shfletuesit të internetit Mosaic.
  • 1997 – Ndodhi masakra në Haouch Khemisti, Algjeri ku mbetën të vrarë 93 fshatarë.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

Festa dhe përvjetoreRedakto