Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
mars (muaj) · Prilli · Qershori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


Ngjarje Redakto

  • 1937 - Njohja kanonike e Autoqefalisë së Kishës Ortodokse së Shqipërisë nga Patriarkana Ekumenike, në Stamboll, në kohën e Patriarkut Beniamini I, ku u dha Tomos-i Patriarkal dhe Sinodal “mbi bekimin e Autoqefalisë së Kishës Ortodokse në Shqipëri”, me në krye Kryepiskopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë Kristofor Kisi.
  • 1941 - Lufta e dytë botërore: ushtria e Jugosllavisë dorëzohet.
  • 1977 - Në Lihtenshtajn gratë votojnë për herë të parë në zgjedhje të lira.

Lindje Redakto

Vdekje Redakto

Festa dhe përvjetore Redakto

  • Masakra e Poklekut - Forcat serbe masakruan 53 njerëz të pafajshëm, në mesin e tyre 10 nxënës.
  • Samoa - Festa e Flamurit