Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

  • 1960 - Shpallet pavarësia e Togos
  • 1999 - Masakra e Mejës gjatë kohës së luftës në Kosovë në fshatin me po të njëjtin emër në rrethinën e Gjakovës, Kosovë. Në këtë masakër nga forcat serbe janë masakruar shqiptarët nga Gjakova dhe rrethina e saj. Trupat e të pajetëve janë shpërndarë në pjesë të ndryshme të Kosovës dhe Serbisë.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

Festa dhe përvjetoreRedakto