Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

  • 1937 - Njohja kanonike e Autoqefalisë së Kishës Ortodokse së Shqipërisë nga Patriarkana Ekumenike, në Stamboll, në kohën e Patriarkut Beniamini I, ku u dha Tomos-i Patriarkal dhe Sinodal “mbi bekimin e Autoqefalisë së Kishës Ortodokse në Shqipëri”, me në krye Kryepiskopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë Kristofor Kisi.
  • 1941 - Lufta e dytë botërore: ushtria e Jugosllavisë dorëzohet.
  • 1977 - Në Lihtenshtajn gratë votojnë për herë të parë në zgjedhje të lira.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

Festa dhe përvjetoreRedakto

  • Masakra e Poklekut - Forcat serbe masakruan 53 njerëz të pafajshëm, në mesin e tyre 10 nxënës.
  • Samoa - Festa e Flamurit