Jan Hammer (i lindur më 17 prill 1948Pragë, ish-Çekosllovaki, sot pjesë e Republikës Çeke) është kompozitor, pianist dhe sintisajzerist. Me kompozimet e tij që i ka bërë për serialin e famshëm të viteve të '80-ta Miami Vice ai ka fituar disa Grammy Awards. Ai është gjithashtu i njohur për luajtjen e tastierës në bendin Mahavishnu Orchestra. Hammer ka bashkëpunuar me shumë emra të famshëm të kohës, si Jeff Beck, Al Di Meola, Mick Jagger, Carlos Santana, Stanley Clarke, Neal Schon, Steve Lukather, Elvin Jones, etj. Ai ka kompozuar muzikë për 14 programe televizive, 90 epizode të Miami Vice, dhe 20 epizode për serialin e famshëm britanik Chancer.

Jan Hammer
Jan Hammer 4.jpg
Të dhëna
Data e lindjes (1948-04-17) 17 Prill, 1948 (74 vjeç)
PrejardhjaPragë, ish-Çekosllovaki
ZhanretJazz fusion
synthpop
pop rock
InstrumentetTastierë
Bateri
Vitet aktive1968 — prezent
BashkëpunimetMahavishnu Orchestra, Jeff Beck, Al Di Meola, Carlos Santana, Stanley Clarke, Billy Cobham, Mick Jagger, Steve Lukather, John Abercrombie, The Freelance Hellraiser, Tommy Bolin, Elvin Jones, Elvin Jones, Glen Moore, Tony Williams, Mick Jagger, James Young, Clarence Clemons
Faqja e internetitwww.janhammer.com

DiskografiaRedakto

Solo albumetRedakto

Me Mahavishnu OrchestraRedakto

Me Al Di MeolaRedakto

Me Jeff BeckRedakto

Të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto