Elena Risteska (maqedonisht: Елена Ристеска) lindi më 27 prill 1986Shkup, Maqedoni. Është një këngëtare maqedonase.

Elena Risteska
Elena2006.jpg
Informacione
Lindja27 prill 1986
Flag of Macedonia.svg Shkup, Maqedoni
ZhanriPop
Profesion(e)Këngëtare
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv2002

Me muzikën filloi Risteska në moshën e 16 vjet, ku ajo një konkurrim fitoi. Një vit më vonë, 2003, publikoi ajo albumin e parë (Ден и ноќ, Den i noć, Ditë dhe natë). Paralel ajo studioi gjuhën dhe letërsinë italiane.

Ajo ishte pjesëmarrëse te Eurovision Song Contest 2006 dhe marri pjesë me titullin Ninanajna për Maqedoninë. Në Maqedoni u kualifikuar ajo më 4 mars 2006, ku ajo kundër 19 konkurruese fitoi. Ajo pati 133 vota më shumë se i dyti. Në finale në Athinë arriti ajo me 56 pikë vendin e 15, çka për Maqedoninë deri atë moment vendi më i miri ka qenë.


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.