Prof. Dr. Eric Emerson Schmidt (lindi në vitin 1955Washington, D.C.) është kryetar dhe CEOGoogle Inc. dhe anëtar i Bordit të DrejtorëveApple Inc.[1] Gjithashtu është pjesë anëtar i Bordit në Princeton University.[2] Jeton në Atherton, California me gruan e tij Wendy.

Eric Schmidt
U lind në27 prill, 1955
ProfesioniCEOGoogle Inc
Bordi i DrejtorëveApple Inc.

Edukimi Redakto

Dr Schmidt ka përcjellur shkencat e inxhinjerisë elektrike në Princeton University dhe ka mrojtur titullin e magistraturës në vitin 1979 dhe titullin e doktoraturës në vitin 1982 në shkencat elektrike në University of California, Berkeley. Ai ishte bashkautorë i veprës Lex programming tool.

Kariera Redakto

Trivia Redakto

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "apple.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2011. Marrë më 30 maj 2007.
  2. ^ "princeton.edu" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2006. Marrë më 8 shtator 2019.

Lidhje të jashtme Redakto