Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

  • 1111 - Henry V kurorëzohet perandor i Perandorisë Romake
  • 1987 - filloi Festivali i 7-të i Filmit Shqiptar
  • 2002 - Gjykata Ndërkombëtare në Hagë jep vendimin përfundimtar, që përcaktoi vijën kufitare të gjatë 1,000 kilometra ndërmjet Etiopisë dhe Eritresë, vendim që i dha fund konfliktit ushtarak (1998-2000) ndërmjet këtyre vendeve afrikane..

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

Festa dhe përvjetoreRedakto