Günter Grass (16 tetor 1927 Gdanjsk, Poloni -13 prill 2015 Lübeck, Gjermani) , ishte shkrimtar gjermani. Fitues i Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 1999[1][2][3][4].

Günter Grass
Günter Grass më 2006
U lind më16 tetor 1927
Gdanjsk, Poloni
Vdiq më13 prill 2015
Lübeck, Gjermania Gjermania
KombësiaGjermane
Gjinitë letrareRomane

Që prej publikimit në vitin 1959 të kryeveprës së tij “Tamburi” një sukses planetar i adaptuar në kinema nga Volker Schloendorff, i cili fitoi Palmën e ArtëKanë dhe çmimin Oscar për filmin më të mirë Gunter Grass nuk ka reshtur të përballë vendin e tij me të kaluarën naziste. Grass ishte njëri prej përfaqësuesve të Grupit ’47, e cila ishte një lëvizje që kontribuoi në rilindjen e Gjermanisë pas epokës së errët të nazizmit. Mes veprave më të njohura, shkruar me një gjuhë të pasur, plot fantazi dhe ironi bëjnë pjesë ”Cat and Mouse”, ”Dog years”, ”The call of the Toad”, ” The Flounder”.

Në shqipja të përkthyera “Daullet e llamarinta” dhe “Anestezi lokale”.

Krijimtaria

Redakto

Vepra të zgjedhura

Redakto

Vdekja

Redakto

Grass vdiq nga një kancer në mushkëri në 13 prill 2015Lübeck në moshën 87-vjeçare.[5][6][7]

Referime

Redakto
  1. ^ Kulish, Nicholas; Bronner, Ethan (8 prill 2012). "Gunter Grass tries to hose down row over Israel". The Sydney Morning Herald. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2012. Marrë më 8 prill 2012. GUNTER Grass, Germany's most famous living writer, has tried to quell the growing controversy... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Outrage in Germany". Der Spiegel. 4 prill 2012. Marrë më 4 prill 2012. Günter Grass, Germany's most famous living author and the 1999 recipient of the Nobel Prize in literature... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Yishai: Günter Grass not welcome in Israel". The Jerusalem Post. 4 prill 2012. Marrë më 4 prill 2012. Germany's most famous living writer, the Nobel literature laureate Günter Grass... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Harding, Luke; Sherwood, Harriet (8 prill 2012). "Outcry as Gunter Grass poem strongly criticises Israel". The Hindu. Chennai, India. Marrë më 8 prill 2012. During his long literary career, Gunter Grass has been many things. Author, playwright, sculptor and, unquestionably, Germany's most famous living writer. There is the 1999 Nobel Prize and Mr. Grass's broader post-war role as the country's moral conscience... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Renowned German author Günter Grass dies, aged 87". DW.de. Marrë më 14 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ German author Guenter Grass dies, BBC News, 13 April 2015.
  7. ^ Richard Lea. "Günter Grass, Nobel-winning German novelist, dies aged 87". the Guardian. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto