Kanë

komunë në departamentin Alpes-Maritimes, Francë

Cannes (nga latinishtja canna për gruri) është një qytet me rreth 72 mijë banorë në Rivierën Franceze te Côte d'Azurdepartamentin Alpes-Maritimes. Kana është e njohur për festivalin e Kanës, Midem dhe Festivalin Ndërkombëtar të Kreativitetit. Qyteti njihet gjithashtu për famën e restoranteve dhe hoteleve të shtrenjta si dhe për disa konferenca.

Kanë
Canas (Ocitanisht)
Cannes (Frëngjisht)
Pamje e Kanës
Pamje e Kanës
Flamuri i Kanë
Stema zyrtare e Kanë
Qeveria
 • KryebashkiakuDavid Lisnard (LR)
Sipërfaqja
 • Gjithsej19.620 km2 (7.575 sq mi)
Lartësia mbidetare
0−260 m (−850 ft)
Emri i banorëveCannois, Cannoise (Frëngjisht)
Kanarë, Kanare (Shqip)

Historia Redakto

Historia e Kanës fillon të paktën në shekullin e II-të para Krishtit kur fisi ligur Oxybii themeloi një vendbanim me emrin Aegitna. Historianët nuk e dinë ende se çfarë do të thotë emri.

Rreth vitit 1530, Kana u shkëput nga murgjit që kishin kontrolluar qytetin për qindra vite dhe u bë e pavarur.

Në fund të shekullit të XIX-të përfunduan disa hekurudha që solli ardhjen e tramit. U zhvilluan projekte si Bulevardi Carnot dhe rue d'Antibes. Pas mbylljes së Kazinosë së Luleve (Casino des Fleurs), një ndërtesë luksi u ngrit për klientelën e pasur të dimrit, Casino Municipal (Kazinoja Komunale). Kazinoja u shëmb dhe u zëvendësua nga Pallati i ri në 1979.

Më 3 Nëntor 2011, qyteti mbajti samitin G20.

Gjeografia Redakto

 
Pamje satelitore e Kanës

Demografia Redakto

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17932.626—    
18002.896+1.41%
18062.804−0.54%
18213.982+2.37%
18313.994+0.03%
18363.997+0.02%
18413.381−3.29%
18464.720+6.90%
18515.557+3.32%
18565.860+1.07%
18617.557+5.22%
18669.618+4.94%
187210.144+0.89%
187614.022+8.43%
188119.385+6.69%
188619.959+0.59%
189119.983+0.02%
189622.959+2.82%
VitiPop.±% p.a.
190130.420+5.79%
190629.365−0.70%
191129.656+0.20%
192130.907+0.41%
192642.427+6.54%
193147.259+2.18%
193649.032+0.74%
194645.548−0.73%
195450.192+1.22%
196258.079+1.84%
196867.152+2.45%
197570.527+0.70%
198272.259+0.35%
199068.676−0.63%
199967.304−0.22%
200770.829+0.64%
201273.603+0.77%
201773.868+0.07%
Source: EHESS[1] and INSEE (1968-2017)[2]

Ekonomia Redakto

Zona përreth Kanës është zhvilluar në një grupim të teknologjisë së lartë. Teknopoli Sophia Antipolis shtrihet në kodrat mbrapa Kanës. Festivali i filmit është një ngjarje madhore për kinematografinë dhe ndodh çdo vit nl Maj.

Mjedisi ekonomik bazohet mbi turizëm, çështje biznesi, tregti dhe aviacion. Kana numëron 6,500 kompani nga të cilat 3000 janë tregtarë, artizanë dhe ofrues shërbimesh.

Kultura Redakto

 
Hotel Barrière Le Majestic Cannes

Politika Redakto

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Panorama nga qyteti Redakto  1. ^ Stampa:Cassini-Ehess
  2. ^ Population en historique depuis 1968, INSEE