Guadalajara

komunë në meksikë


Guadalajara është qytet në Meksikë, ndodhet në rajonin Jalisco. Është qyteti i katërt më i popullarizuar në Meksikë. Guadalajara është qyteti i 10-të në Amerikën Latine më popullësi.

Guadalajara
Spanjisht : Ciudad de Guadalajara
Qytet
noform
Pamje nga Guadalajara
Stema_figura
Emblema e Guadalajarës
Flag of Guadalajara, Mexico.png
Flamuri i Guadalajarës
Vendndodhja
Guadalajara is located in Meksika
Guadalajara
Guadalajara
Vendndodhja e Guadalajara në Meksikë

Koordinatat: 20°40′V 103°21′P / 20.667°V 103.350°P / 20.667; -103.350

Administrimi
Shteti Flamuri Meksika
Kryetari i Bashkisë Enrique Alfaro Ramírez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 151 km2
Lartësia 1,566 m (m.n.d.)
Popullsia 1,495,189 banorë
Dendësia 10,361 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 14 shkurt 1542
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Faqja Zyrtare http://portal.guadalajara.gob.mx/

Njerëz të njohurRedakto

 • Agustín Yáñez, shkrimtarë dhe politikan
 • Mariano Otero, kryetar dhe shkrimtar
 • Guillermo González Camarena, shkencëtar
 • Dr. Atl, artist and shkrimtar
 • Guillermo Chávez Vega, artist
 • Guillermo del Toro, skenarist
 • Luis Barragán, arkitekt
 • Ramón Corona, gjeneral dhe diplomat.
 • José María Vigil, shkrimtar
 • Pepe Guízar, kompozitor
 • Saúl Álvarez, bokser
 • Vicente Fernández, këngëtare, aktore, producente
 • Alejandro Fernández, këngëtarë
 • Ignacio Vallarta, kryetar
 • Jorge Blanco Güereña, aktor dhe këngëtar
 • Gael Garcia Bernal, aktor

BinjakëzimetRedakto