Krakovi është një qytet që ndodhet në brigjet të Vislës në jugun të Polonisë.

Krakovi
pl : Kraków
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Krakovit
Flag of Krakow.svg
Flamuri i Krakovit
Vendndodhja
Krakovi is located in Polonia
Krakovi
Krakovi

Koordinatat: 50°03′41″V 19°56′18″L / 50.06139°V 19.93833°L / 50.06139; 19.93833

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Jacek majchrowski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 327 km2
Popullsia 756,267 banorë
 •  aglomerati 1,393,893 banorë
Dendësia 2,300 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 5 qershor 1257 - statusi i qytetit
Vendasit Krakovian
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 30-024 deri 31-962
Prefiksi +48 12
Aeroporti Gjon Pali II
IATA-Code: KRK
Targa KR
Koordinatat 50° 03′ 41″ Veri

19° 56′ 18″ Lindje

Faqja Zyrtare www.krakow.pl

Lidhje të jashtmeRedakto