Ceuta është një koloni spanjolle prej 18.5 kilometra katrorë (7.1 sq mi) e vendosur në bregdetin verior të Afrikës, duke ndarë një kufi perëndimor me Marokun.

Ceuta
Qytet autonom
noform
Stema_figura
Stema
Flag Ceuta.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Ceuta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.5 km2
Popullsia 82,376 banorë (2011)
Dendësia 4,500 banorë/km2
Koordinatat 35° 53′ 18″ Veri

5° 18′ 56″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ceuta.es

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

ProvincatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto