Curitiba është kryeqyteti i Shtetit Paraná (PR)Brazil.

Kuritiba
Portugalisht : Curitiba
Qytet
Motoja A Cidade da Gente (Qyteti i popullit)
Stema_figura
Emblema e Kuritivës
Bandeira de Curitiba.svg
Flamuri i Kuritibës
Administrimi
Shteti Flamuri Brazili
Shteti federal Parana
Rajoni Jugor
Kryetari i Bashkisë Gustavo Fruet
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 430.9 km2
Lartësia 934.6 m (m.n.d.)
Popullsia (2010)1.764.540 banorë
Dendësia 4.062 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 29 mars 1693
Zona Kohore UTC+3
Verore UTC+2
Prefiksi +55 41
Faqja Zyrtare www.curitiba.pr.gov.br


HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto