Karakas

kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Venezuelës

Karakas (zyrtarisht Santiago de Leon de Caracas, është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Venezuelës. Vendasit quhen Caraqueños.

Karakas
Santiago de León de Caracas
(Nga lart, nga e majta në të djathtë) Plaza Venezuela; Plaza Francia; Parque Cristal në Los Palos Grandes; Kisha e Nuestra Señora de Lourdes; Kompleksi Qendror i Parkut
Stema Karakas
Nofkat: 
La Sucursal del Cielo
La Ciudad de la Eterna Primavera
La Odalisca del Ávila
La Sultana del Ávila
Parimet: 
Seguid El Ejemplo Que Caracas Dio. (Pastaj ndiqni shembullin që dha Karakasi.)
Koordinatat: 10°28′50″N 66°54′13″W / 10.48056°N 66.90361°W / 10.48056; -66.90361
ShtetiVenezuela
ShtetQarku i Kryeqytetit
Themeluar25 korrik 1567
Themeluar ngaDiego de Losada
Qeveria
 • LlojiKryetari-këshilli
 • TrupiQeveria e Qarkut të Kryeqytetit
 • Shefi i QeverisëJacqueline Faría
Sipërfaqja
 • Kryeqytet433 km2 (167 sq mi)
 • Metro
4.715,1 km2 (18,205 sq mi)
Lartësia mbidetare
900 m (3,000 ft)
Lartësia më e lartë
1.400 m (4,600 ft)
Lartësia më e ulët
870 m (2,850 ft)
Popullsia
 (2022)
 • Kryeqytet3.242.000
 • Metro
8.956.813
Emri i banorëveKarakuen (Spanjisht: caraqueño (m), caraqueña (f))
Zona kohoreUTC−4 (VET)
Kodi(et) Postar(e)[1]
1000–1090, 1209
Kodi i zonës212
Kodi ISO 3166VE-A
Faqja zyrtarewww.caracas.gob.ve
Shifrat e zonës dhe popullsisë janë shuma e shifrave të pesë bashkive (të listuara më sipër) që përbëjnë Distrito Metropolitano.

Pozicionohet në pjesën veriore të vendit, ndjek Luginën Karakas në vargmalet bregdetare të Venezuelës (Cordillera de la Costa). Temperaturat e Luginës janë pranverore. Terreni i përshtatshëm për ndërtim e shtrihet midis 760 dhe 910 m mbi nivelin e detit. Lugina është afër Detit të Karaibeve, e ndarë nga brigjet me vargmalin Cerro Avila 2200 m i lartë, në jug ka më shumë kodra dhe male.

El Distrito de Caracas Metropolitano (Qarku Metropolitan i Karakasit) përfshin Distriktin e Kryeqytetit (kryeqyteti i vërtetë) dhe katër komuna të tjera në shtetin Miranda, duke përfshirë Chacao, Baruta, Sucre, dhe El Hatillo. Capital Distrito kishte një popullsi prej 2.097.350 në 2009,[2] ndërsa ajo e Distrito Metropolitano ishte vlerësuar me 3.196.514 banorë në vitin 2008.

Binjakëzim Redakto

Karakasi ka binjakëzim me:

Galeria Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  • Harta Arkivuar 27 prill 2009 tek Wayback Machine Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Referime Redakto

  1. ^ "Postal Codes in Caracas". Páginas Amarillas Cantv. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2018. Marrë më 30 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population projection for federal entities". Marrë më 30 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Sister Cities of Istanbul". Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2014. Marrë më 1 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Erdem, Selim Efe (1 korrik 2009). "İstanbul'a 49 kardeş". Radikal. Marrë më 22 korrik 2009. 49 sister cities in 2003 {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Mapa Mundi de las ciudades hermanadas". Ayuntamiento de Madrid. Marrë më 22 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)