Venezuela është një federatë e përbërë nga 23 shtete (estados), 1 Distrikti i kryeqytetit (Distrito Capital) dhe Federatat e Varura (Dependencias Federales) që përbëhet nga një numër i madh i ishujve venezueliane. Venezuela gjithashtu pretendon edhe territorin Guajana Esequiba që përfshin gjashtë rrethe të shtetit të pavarur të Guajanës.

Shtetet historikeRedakto

Para Luftës Federale të (1859-1863), vendi u nda në krahina në vend se shtetet. Forcat fitimtare duhej të jepnin më shumë autonomi shteteve në veçanti, por kjo nuk u realizua.

Nga 1863 deri në fillim të viteve 1900 ka pasur ndryshime të shumta territoriale, duke përfshirë bashkimin dhe ndarjen e shteteve, por nga ajo periudhë e deri në vitet 1990' shtetet mbetën të pandryshuara. Një nga shtetet që kanë ekzistuar gjatë kësaj kohe është edhe Shteti Guzman Blanco (1873-1889).

Vitet 1990-ta panë krijimin e te shteteve të reja: Delta Amacuro (1991), Amazonas (1994), dhe Vargas (1998).

ShtetetRedakto

Më poshtë është një listë e 23 shteteve të Venezuelës. Shtetet janë të shënuara së bashku me simbolet e tyre përkatëse, të dhënat dhe vendndodhjen.

Flamuri Stema Shteti Kryeqyteti Popullsia

(sipas 2011)

Sipërfaqja

(km²)

Rajoni Vendndodhja
  Amazonas Puerto Ayacucho 146,480 180,145 Guajana  
    Anzoátegui Barcelona 1,469,747 43,300 Nor - Oriental  
  Apure San Fernando de Apure 459,025 76,500 Llanos  
    Aragua Maracay 1,630,308 7,014 Qendror  
  Barinas Barinas 816,264 35,200 Andean  
    Bolívar Ciudad Bolívar 1,410,964 238,000 Guajana  
  Carabobo Valencia 2,245,744 4,650 Qendror  
  Cojedes San Carlos 323,165 14,800 Qendror  
  Delta Amacuro Tucupita 167,676 40,200 Guajana  
  Falcón Coro 902,847 24,800 Qendror - Occidental  
    Guárico San Juan De Los Morros 747,739 64,986 Llanos  
  Lara Barquisimeto 1,774,867 19,800 Qendror - Occidental  
    Mérida Mérida 828,592 11,300 Andean  
  Miranda Los Teques 2,675,165 7,950 Kryeqytet  
  Monagas Maturín 905,443 28,930 Nor - Oriental  
  Nueva Esparta La Asunción 491,610 1,150 Insular  
  Portuguesa Guanare 876,496 15,200 Qendror - Occidental  
    Sucre Cumaná 896,291 11,800 Nor - Oriental  
    Táchira San Cristóbal 1,168,908 11,100 Andean  
  Trujillo Trujillo 686,367 7,400 Andean  
  Vargas La Güaira 352,920 1,496 Kryeqytet  
  Yaracuy San Felipe 600,852 7,100 Qendror - Occidental  
  Zulia Maracaibo 3,704,404 63,100 Zulian  

Shtetet me status të veçantëRedakto

Flamuri Stema Rajoni Kryeqyteti Popullsia

(sipas 2010)

Sipërfaqja

(km²)

Vendndodhja
    Distrikti i Kryeqytetit Karakas 1,943,901 433  
  Federatat e Varura Los Roques 2,155 342  

EmërimetRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto