Maracay është qytet në veri të qendrës në Venezuelës, afër bregdetit Karaibeve dhe është kryeqyteti i shtetit Aragua. Sipas vitit 2015, qyteti ka pasur 792,281 banorë.

Maracay
Qytet
Njohur si Ciudad Jardín
(Shqip: Qyteti i kopshteve)
noform
Pamja e qytetit natën
Stema_figura
Emblema
Bandera de Maracay.svg
Flamuri
Vendndodhja
Maracay is located in Venezuela
Maracay
Maracay

Koordinatat: 10°14′49″V 67°35′46″P / 10.24694°V 67.59611°P / 10.24694; -67.59611

Administrimi
Shteti Flamuri Venezuela
Komuna Girardot
Kryetari i Bashkisë Pedro Bastidas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 911,57 km2
Lartësia 436 m (m.n.d.)
Popullsia 792,281 banorë
Dendësia 869,14 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 5 mars 1701
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postal 2101-2104
Prefiksi 243
Koordinatat 10° 14′ 49″ Veri

67° 35′ 46″ Perëndim

Faqja Zyrtare Uebfaqja Zyrtare

HistoriaRedakto

Qyteti u themelua më 5 mars 1701 nga ipeshkivi Diego de Baños y Sotomayor në luginën Tocopio dhe Tapatapa në Venezuelën veriore.

BinjakëzimetRedakto