Medellín është qyteti i dytë më i madh në Kolumbi. Ndodhet në rajonin qendror të Andit në Amerikën Jugore. Sipas regjistrimit të popullësisë më 2016, qyteti ka pasur 2,464,322 banorë. Gjatë shekullit të 19-të, Medellín ishte një qendër dinamike tregtare, së pari eksportonte ari, pastaj prodhonte dhe eksportonte kafe. Medellín ka 16 distrikte, 5 komuna dhe 271 lagje.

Medellín
Qytet
Sheshi Cisneros
Sheshi Cisneros
Nicknames: 
Qyteti i Malit, Qyteti i Luleve
Skeda:Kolumbia
Population
 • Total2.464.322
Websitewww.medellin.gov.co

EmriRedakto

Emri "Medellín" vjen nga emri i Medellín, Spanjë, fshat i cili ndodhet në qytetin Badajoz. Në këtë fshat është lindur guvernatori i Spanjes të Re Hernán Cortés.

KlimaRedakto

Klima në Medellín është e nxehtë. Klima në Medellín nuk është aq e nxehtë si qytetet e tjera që ndodhen afër ekuatorit. Gjatë vitit, klima mesatare e qytetit është 22 °C. Sidoqoftë, qyteti ndodhet afër një lugine e cila temperatura mund të jetë më e ftohtë.

EdukimiRedakto

Medellín ka mbi 30 universitete. Universitetet më të rëndësishme janë:

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Town Twinning Agreements". Municipalidad de Rosario - Buenos Aires 711. Marrë më 2014-10-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sister cities". Online directory: the Americas (the member directory for sister cities in the Americas. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2008. Marrë më prill 2, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Hermandad entre ciudades". La Nación. 14 mars 2004. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)