São Paulo (shqiptimi portugalisht : sɐ̃w ˈpawlu) apo Sao Paulo[1] (« Shën-Pali » shqip) është një qytet në jug-lindje të Brazilit. Me njëmbedhjetë milionë banoret e tij në vitin 2014[2], është qyteti më i madh i shtetit dhe i dyti i Amerikës latine[3]. Është gjithashtu qyteti që numëron më së shumti portugezë në botë[4] Rajoni metropolitan São Paulo është njëri nga më të populluarit në kontinentin amerikan, me atë të Meksikës dhe New York-ut, dhe i pesti në botë[3]. Kryeqendër e shtetit São Paulo — më i popullari i shtetit— dhe qendra kryesore financiare, tregtare dhe industriale e Amerikës latine, në fakt është qyteti kryesor ekonomik i Brasilit.

São Paulo
Qytet
Montagem Sampa.jpg
Mottoes: 
(la): Non ducor, duco
Skeda:Brazili
Population
 • Total11 895 893
Demonym(s)Paulistano
Websitewww.capital.sp.gov.br

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


ReferimetRedakto

  1. ^ Ministri i puneve te jashtme evropiane (24 shtator 2008). "Rekomandim ne lidhje me emrat e shteteve, banoreve, kryeqyteteve, te selive diplomatike apo konsultative". Légifrance. Marrë më 14 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Aglomerati i tij numeron më shum se 20 milion banorë
  3. ^ a b "World Urbanization Prospects" (PDF). faqja e OSHB. 2014. Marrë më 28 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ana Conceicao (28 janar 2010). "RMSP supera 20 milhoes de habitantes, calcula Seade". www.estadao.com. Marrë më 27 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto