Minsku është kryeqyteti i Bjellorusisë.

Minsk
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej1 982 444[1]
Emri i banorëveMinskovit/e
{{{postal_code_type}}}
220000-220141
Targat7
Faqja zyrtarewww.minsk.gov.by

Pak histori

Redakto

Ekonomia

Redakto

Demografia

Redakto

Kultura

Redakto

Muzetë më të mëdha:

 • Muzeu Bjelloror i Historisë së Luftës së Madhe Patriotike
 • Muzeu Historik Kombëtar i Republikës së Bjellorusisë
 • Muzeu Shtetëror i Historisë së Letërsisë Bjelloruse
 • Muzeu Shtetëror i Letërsisë i Yanka Kupala

Teatrot më të mëdha:

 • Akademik Kombëtar Bolshoi Opera dhe Baleti i Republikës së Bjellorusisë
 • Teatri akademik i shtetit të Bjellorusisë
 • Teatri Akademik Kombëtar i emëruar pas Yanka Kupala
 • Teatri Akademik Kombëtar Dramë i quajtur sipas Maksim Gorky

Bibliotekat më të mëdha:

 • Biblioteka Kombëtare e Bjellorusisë
 • Biblioteka Qendrore Shkencore emëruar pas Yakub Kolas
 • Biblioteka Shkencore e Universitetit Teknik Kombëtar të Bjellorusisë
 • Biblioteka Presidenciale
 • Biblioteka rajonale e Minskut me emrin Aleksandër Pushkin
 • Biblioteka Republikane e Mjekësisë Shkencore

Politika

Redakto

Shiko edhe këtë

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ "Социально-экономическое развитие регионов Республики Беларусь в январе 2018 г." www.belstat.gov.by. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2018. Marrë më 2018-01-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Stampa:Ref-ru