Sidnej

(Përcjellë nga Sidnei)

33°30′55″S 151°07′24″E / 33.5154°S 151.1234°E / -33.5154; 151.1234

Sidnej
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}

Sidneji aka Sydney [ˈsɪdnɪ] është një qytetAustrali dhe kryeqyteti i shtetit federal New South Wales dhe është qyteti më i banuar në Australi me mbi 4.2 milion banorë (sipas statistikave të viti 2006)

Sydney është qyteti i parë i kolonive evropiane në Australi themeluar në vitin 1788 në Sydney Cove nga Arthur Phillip, udhëheqës britanez.

Historia

Redakto

Gjeografia

Redakto

Demografia

Redakto

Ekonomia

Redakto

Kultura

Redakto

Politika

Redakto

Njësitë administrative

Redakto
 

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto