Sardenja është ishull i Italisë dhe rajon autonom i cili shtrihet në mes Detit Mesdhe dhe Detit Tiren me sipërfaqe 24,000 km², në të cilën jetojnë 1.6 milion banorë.

Sardenja
Italisht : Sardegna
Rajon
Stema_figuraFlag of Sardinia.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Kaljari
Presidenti Christian Solinas
Partia PSd’A
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24.090 km2
Popullsia 1.675.411 banorë
Dendësia 70 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 8
Faqja Zyrtare www.regione.sardegna.it


Provincat e Sardenjës

Pas Sicilisë, Sardenja është ishulli më i madh në detin mesdhe. Sardenja është e ndarë në katër provinca dhe një qytet metropolitan. Gjuhët amtare dhe gjuhët e minoriteteve që flitën nga populli gëzojnë një 'dinjitet e barabartë' sipas ligjit e Italisë

GjeografiaRedakto

Në tërë ishullin mbizotëron klima mesdhetare. Reshjet janë të pakta rreth 600 mm, andaj Sardenja vuan nga thatësia. Sipas madhësisë, pas Siçilisë, Sardenja është ishulli më i madh në detin mesdhe.

Shiko edheRedakto

Koordinatat: 40°00′V 09°00′L / 40.000°V 9.000°L / 40.000; 9.000