Derby della Madonnina, njohur gjithashtu si Derby di Milano (ose si Derbi i Milanos nga tifozët shqiptar) është një rivalitet futbollistik ndërmjet dy klubeve kryesore të Milanos, Internazionale dhe Milan. Ky rivalitet njihet me emrin Derby della Madonnina në nder të një nga objekteve kryesore të qytetit të Milanos, statuja e Virgjëreshës Mari në krye të Duomos, e cila quhet zakonisht Madonnina ("Madonna" e vogël në italisht).[1]

Derby della Madonnina
IntervsMilan.png
Emra të tjerë Milan Derby
Derby di Milano
Qyteti Milano, Itali
Ekipet
Takimi i parë Milan 3–2 Internazionale
Kampionati Italian i Futbollit
(10 janar 1909)
Takimi i fundit Internazionale 1–0 Milan
Serie A
(21 tetor 2018)
Takimi i ardhshëm Milan – Internazionale
Serie A
(17 mars 2019)
Stadiumi/et San Siro
Statistics
Të gjitha takimet Ndeshje zyrtare: 222
Ndeshje jozyrtare: 71
Gjithsej: 293
Më shumë fitore Ndeshje zyrtare: Internazionale (79)
Ndeshje jozyrtare: Milan (36)
Gjithsej: Milan (112)
Shënuesi më i mirë Andriy Shevchenko (14)
Fitorja më e madhe Internazionale 0–6 Milan
Serie A
(11 maj 2001)

Në të kaluarën, Inter është parë si klubi i borgjezisë milaneze (me pseudonim bauscia, një term milanez që do të thotë mburravec), kurse Milan (me pseudonim casciavid, që do të thotë kaçavidë, një referencë për puntorët) mbështetej më shumë nga klasa puntore.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Milan-Inter/ Analizë dhe Statistika mbi Derbin magjik të Milanos". sport.al. 27 dhjetor 2017. Marrë më 5 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "E. Pigozzi, Come difendersi dai Milanesi. Firenze, Giunti, 2006" (në italisht).