Iván Córdoba

futbollist kolumbian

Iván Ramiro Córdoba Sepúlveda (Spanjisht: [iˈβ̞an ˈko̞ɾð̞o̞β̞a]; lindur më 11 gusht 1976Rionegro, Antioquia Department) është një futbollistë kolumbian, i cili gjatë karrierës së tij ka luajtur për klubin italian Internazionale dhe kombëtaren kolumbiane. Ai ka qënë zëvëndës-kapiten i Interit dhe kapiteni i shtetit të tij.

Iván Ramiro Córdoba
Ivan Cordoba - Inter Mailand (1).jpg
Iván Córdoba
Të dhënat personale
Emri i plotëIván Ramiro Córdoba Sepúlveda
Data e lindjes (1976-08-11) 11 Gusht 1976 (45 vjeç)
Vendi i lindjesRionegro, Kolumbi
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualInternazionale (Manaxher)
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1993–1995Deportivo Rionegro42(1)
1996–1998Atlético Nacional73(1)
1998–1999San Lorenzo59(8)
1999–2012Internazionale324(15)
Gjithsej498(25)
Ekipi kombëtar
1997–2011Kolumbia73(5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 janar 2015.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 19 janar 2015

Karriera me klubeRedakto

Ai bëri debutimin e tij skuadrën kolumbiane të Serie B Leones F.C. në vitin 1993, dhe performancat e tij sollën një transferim të nivelet e rënda të futbollit kolumbian, duke firmosur me Atlético Nacional në vitin 1996. Ai krijoi emrin e tij gjatë kohës që luante me San LorenzonArgjentinë, por firmosi me klubin italian Internazionale në merkaton dimërore, në janar 2000, për 16 milion , duke refuzuar një ofertë nga gjigandët e Real Madrid. Ai u bë ministri i mbrojtës së Interit, duke krijuar një dyshe efektive në qëndër të mbrojtjes me italianin Marco Materazzi. Karriera e tij e gjatë te Inter bëri që ai të gradohej zëvëndës-kapiten mbrapa argjentinasit Javier Zanetti. Për shkak të kësaj, ai kishte nderin të ngrinte Kupën e Italisë në vitin 2005 ku Javier Zanetti nuk ishte prezent për shkak se ishte i grumbulluar me kombëtaren në Kupën e Konfederatave 2005.

Më 19 shkurt 2008, ai dëmtoi ligamentin e këmbës së tij të majtë në ndeshjen e raundit të 16 në Ligën e Kampioneve kundër Liverpool, duke bërë që të humbasë pjesën tjetër të sezonit.

Më 9 qershor 2008, ai rinovoi kontratën e tij deri më 30 qershor 2012 me Interin, duke siguruar në mënyrë efektive se ai do të përfundonte karrierën e tij me Interin.

Më 5 maj 2012, Cordoba lajmëroi se ai do të tërhiqej nga futbolli në fund të sezonit.[1] Një ditë më vonë, ai hyri në fushën e lojës si zëvëndësues në minutën e 84 në ndeshjen kundër rivalëve të Milan, duke zhvilluar paraqitjen e tij të fund zyrtare të karrierës së tij 13 vjeçare me Interin. Gjithashtu gjatë muajit maj, ai udhëtoi me 18 lojtarë të tjerë Zikaltër (me përjashtim Dellafioren) në një tur miqësor në Indonezi.[2]

Me Interin ai fitoi gjithsej pesë tituj të Serie A, katër Coppa Italia, tre Supercoppa Italiana, një Ligë Kampionesh, dhe një Kupë Bote për Klube.

Gjatë Derby della Madonnina (ndeshja e fundit e sezonit 2011–12), lojtarë e Interit kishin veshur fanellën me numrin #2 gjatë përgatitjes përpara ndeshjes.[3]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Ai ishte kapiten i Kolumbisë2001 Copa América, duke shënuar golin e parë të skuadrës së tij në triumfin 3–0 në finalen kundër Argjentinës. Córdoba gjithashtu përfaqsoi vendin e tij në Kupën e Botës 1998.

Golat me kombëtarenRedakto

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren kolumbiane.[4]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 9 shkurt 1999 Miami Orange Bowl, Miami, Shtetet e Bashkuara   Gjermania
3–3
3–3
Ndeshje Miqësore
2. 4 korrik 1999 Estadio Feliciano Cáceres, Luque, Paraguaji   Argjentina
1–0
3–0
1999 Copa América
3. 13 tetor 1999 Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba, Argjentinë   Argjentina
1–1
1–2
Ndeshje Miqësore
4. 4 qershor 2000 Estadio Nemesio Camacho, Bogotá, Kolumbi   Venezuela
2–0
3–0
Kualifikueset e Kupën e Botës 2002
5. 29 korrik 2001   Meksika
1–0
1–0
2001 Copa América

StatistikatRedakto

KlubetRedakto

[5][6]

Performanca Liga Kupa Kontinenti Total
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Kolumbi Liga Kupa Amerika e Jugut Total
1994 Deportivo Rionegro 16 0 - - 16 0
1995 26 1 - - 26 1
1996 Atlético Nacional 31 1 - - 31 1
1997 42 0 - - 42 0
Argjentinë Ligë Kupa Amerika e Jugut Total
1997–98 San Lorenzo Primera División 24 2 - - 24 2
1998–99 35 6 - - 35 6
Italia Liga Coppa Italia Europa Total
1999–00 Internazionale Serie A 20 0 5 0 - 19 0
2000–01 23 0 3 1 9 0 23 0
2001–02 30 1 1 0 11 0 30 1
2002–03 28 1 1 0 16 1 28 1
2003–04 31 1 5 0 11 0 31 1
2004–05 32 3 4 0 10 0 32 3
2005–06 35 4 4 0 9 0 35 4
2006–07 29 0 5 1 7 0 29 0
2007–08 20 3 1 0 5 0 20 3
2008–09 28 2 2 0 7 0 28 2
2009–10 21 0 2 0 2 0 21 0
2010–11 22 0 1 0 5 0 28 0
2011–12 5 0 1 0 0 0 6 0
Total Kolumbi 115 2 - - 115 2
Argjentinë 59 8 - - 59 8
Itali 324 15 34 2 92 1 455 18
Karriera në total 498 25 34 2 92 1 615 28

TrofeRedakto

KlubetRedakto

KombëtarjaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Ivan: "My last game in San Siro" (Ivan: "Ndeshja ime e fundit në San Siro"), inter.it
  2. ^ "Inter's Cordoba happy to end career in Indonesia". Goal.com. 27 maj 2012. Marrë më 8 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Inter 4-2 AC Milan: Milito hat-trick and Maicon rocket decide derby and ensures Juventus are crowned Serie A champions". Goal.com. 6 maj 2012. Marrë më 8 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mamrud, Roberto (20 shkurt 2014). "Iván Ramiro Córdoba - International Appearances". The Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 7 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Colombia - I. Córdoba - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 19 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Football : Iván Córdoba". FootballDataBase. Marrë më 19 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto