Strumica

qytet në Maqedoni

Strumicë , (maqedonisht: Струмица/Strumica) është qytet në pjesën juglindore në Maqedoninë e Veriut. Në Strumicë ka rreth 60.000 banorë. Strumica është qendra administrative e Komunës me të njëjtin emër. Strumica presenton një qendër kulturore, politike, ekonomike dhe tregtare për rajonin juglindor të Maqedonisë së Veriut. Emrin e Strumicës është sipas lumit me të njëjtin emër, Strumica e cila kalon në afërsi të shtetit maqedonas.

Strumicë
Струмица
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Juglindor
Komuna StrumicëStrumica (maqedonisht: Струмица) është qytet në pjesën juglindore të Maqedonisë së Veriut. Në Strumicë ka rreth 60.000 banorë. Strumica është qendra administrative e Komunës me të njëjtin emër. Strumica presenton një qendër kulturore, politike, ekonomike dhe tregtare për rajonin juglindor të Maqedonisëv së Veriut. Emrin e Strumicës është sipas lumit me të njëjtin emër, Strumica e cila kalon në afërsi të shtetit maqedonas.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

12.154 M2

DemografiaRedakto

345.433 BANORE

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto