FIFA Kupa e Botës 1974 ishte edicioni i 10-të i FIFA Kupës së Botës, e cila u zhvillua në Gjermaninë Perëndimore me 13 qershor 1974 e deri më 7 korrik. Në këtë turne, u dhurua për herë të parë trofeu aktual i Kupës së Botës i modeluar nga skulptori italian Silvio Gazzaniga. Trofeu i mëparëshëm Jules Rimet, ishte fituar për herë të tretë nga Brazili në vitin 1970 dhe iu dha përgjithmonë brazilianëve. Kjo ishte gjithashtu një nga tre edicionet e Kupës së Botës ku ka pasur dy faza grupesh.

1974 FIFA Kupa e Botës
Fußball-Weltmeisterschaft 1974
Detajet
Vendi pritësGjermania Perëndimore
Datat13 qershor – 7 korrik
Skuadrat16 (nga 5 konfederata)
Stadiumet9 (në 9 qytete pritëse)
Renditja përfundimtare
Kampionët Gjermania (titulli i 2-të)
Vendi i dytë Holanda
Vendi i tretë Polonia
Vendi i katërt Brazil
Statistikat
Ndeshje të luajtura38
Gola të shënuar97 (2,55 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëFlamuri Grzegorz Lato (7 gola)
Lojtari i ri më i mirëFlamuri Władysław Żmuda[1]
Çmimi Fair Play Gjermania[1]

Vendi organizator fitoi trofeun, duke mposhtur në finale Holandën në stadiumin Olympiastadion të Mynihut.[2] Kjo ishte fitorja e dytë e tyre në këtë kompeticion, dhe e para që nga viti 1954. Australia, Gjermania Lindore, Haiti dhe Zaire morën pjesë për herë të parë në Kupën e Botës. Për Gjermaninë Lindore, kjo ishte paraqitja e tyre e fundit në një Kupë Bote para bashkimit me Gjermaninë Perëndimore.

Statistikat Redakto

Golashënuesit Redakto

Grzegorz Lato ishte golashënuesi më i mirë i turnamentit me shtatë gola. Në turne u shënuan gjithsej 97 gola nga 53 lojtarë, tre prej të cilave u konsideruan autogol.

7 gola
  •   Grzegorz Lato
5 gola
4 gola
3 gola
2 gola
1 gol
Auto gola
  •   Roberto Perfumo (kundër Italisë)
  • Stampa:Country data AUS Colin Curran (kundër Gjermanisë Lindore)
  •   Ruud Krol (kundër Bullgarisë)

Referime Redakto

  1. ^ a b "1974 FIFA World Cup Germany - Awards" [1974 FIFA Kupa e Botës Gjermani - Çmime]. FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2019. Marrë më 3 shkurt 2019. Arkivuar 4 shkurt 2019 tek Wayback Machine
  2. ^ "1974 World Cup Final: Netherlands 1–2 Germany" [Finalja e Kupës së Botës 1974: Holanda 1–2 Gjermania] (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 7 korrik 2019. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 7 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)