Pedro Rodríguez Ledesma

futbollist spanjoll

Pedro Eliezer Rodríguez Ledesma (lindur më 28 korrik 1987) është një futbollist spanjoll i cili luan si sulmues ose anësor me klubin anglez Çelsi dhe me kombëtaren spanjolle.

Pedro
Barça - Napoli - 20140806 - Pedro Rodriguez 1.jpg
Pedro në vitin 2008
Të dhënat personale
Emri i plotëPedro Eliezer Rodríguez Ledesma[1]
Data e lindjes (1987-07-28) 28 Korrik 1987 (32 vjeç)
Vendi i lindjesSanta Cruz de Tenerife, Spanjë
Gjatësia1.69 m
PozicioniSulmues / Anësor
Informacionet për klubin
Klubi aktualChelsea
Numri11
Karriera në rini
2003–2004San Isidro
2004–2005Barcelona
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2007Barcelona C70(10)
2007–2009Barcelona B55(17)
2008–2015Barcelona171(52)
2015–Chelsea126(28)
Ekipi kombëtar
2008Spanja U212(0)
2010–Spanja64(17)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12 maj 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 6 shtator 2017

Ai zakonisht luan me topin me këmbën e majtë por këmba e tij e preferuar është e djathta. Ai mund të luaj në të dy anët e fushës, ai është e shkëlqyer në gjetjen e pozicionit e duhur dhe ka një gjuajtje të fortë nga distanca.

Gjatë sezonit 2009–10 në klubin e tij FC Barcelona, ai u bë lojtari i parë që shënon gol në gjashtë kompedicione zyrtare në 1 sezon (më pas u bashkua edhe Lionel Messi).[2]

Pedro ka përfaqsuar SpanjënKupën e Botës 2010 dhe UEFA Euro 2012, duke ndihmuar kombëtaren që ti fitoj të dy kompedicionet.

Karriera me klubeRedakto

Vitet e hershmeRedakto

Lindur në Santa Cruz de Tenerife, Tenerife, Canary Islands, Pedro u bashkua me Barcelonën që në moshën 17 vjeçare, duke arritur nga klubi lokal i tij CD San Isidro.[3]

BarcelonaRedakto

Pedro ishte një lojtar kyç në skuadrën e rezervave duke shënuar 7 gola në 37 ndeshje. Më 12 janar 2008, ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë, ai luajti një minutë në fitoren 4–0 në Camp Nou kundër Real Murcia.

Sezoni 2008–09Redakto

Pedro ishte pjestar i skuadrës së parë në ndeshjet miqësore para fillimit të sezonit 2008–09, ai shfaqi aftësi të mira duke shënuar gol respektivisht kundër Hibernian dhe New York Red Bulls.[4][5] Më 13 gusht, Pedro nisi ndeshjen e parë si titullar (më vonë u zëvendësua nga Yaya Touré) në fitoren 4–0 kundër klubit polak Wisła Kraków për raundin e tretë kualifikues të Ligës së Kampioneve.[6] Ndeshja e tij e parë në fazën e grupeve erdhi më 16 shtator në fitoren 3–1 kundër Sporting Clube de Portugal, ai zëvëndësoi Thierry Henry gjatë ndeshjes.[7]

sezonin 2008–09 ku Barcelona fitoi Tripletën, Pedro arriti të luaj 14 ndeshje duke arritur të luaj edhe në La Liga në barazimin 1–1 në shtëpi kundër Getafes, në fitoren 4–0 kundër Valenciës, në fitoren 0–1 kundër Real Valladolid dhe në humbjen 1–0 kundër Osasunës,[8][9][10][11] duke arritur të koleksionjë 365 minuta. Në Copa del Rey, Pedro luajti kundër Benidorm CF[12] dhe Atlético Madrid,[13] ku në të dy ndeshjet zëvëndësoi Lionel Messin; në finalen e Ligës së Kampioneve, ai luajti në minutën e fundit në vend të Andrés Iniestës.

Sezoni 2009–10Redakto

sezonin 2009–10, trajneri Pep Guardiola konfirmoi se Pedro do të ishte lojtar i skuadrës së parë, dhe ai e shpërbleu duke shënuar në gjashtë kompedicione zyrtare në një vit të vetëm.[14] Më 16 gusht, pasi dhuroi asistin e golit të parë të Xavit, Pedro shënoi golin e parë me fanellën e Barcelonës në fitoren 1–2 në finalen e parë të Superkupës Spanjolle kundër Athletic Bilbao në stadiumin San Mamés.[15] Më vonë në atë javë ai firmosi kontratën e parë si profesionist e cila ishte e vlefshme deri në qershor 2014 me klauzolë lirimi 60 milion £. Në 2009 Superkupën Evropiane kundër ukrainasve të Shakhtar Donetsk, ai hyri si zëvëndësues në vend të Zlatan Ibrahimoviç në minutën e 80të dhe arriti të shënojë golin e vetëm të ndeshjes në kohën shtesë duke i dhuruar skuadrën trofeun.[16]

Më 28 shtator, Pedro shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve, pasi zëvëndësoi Iniestën në fillim të pjesës së dytë në fitoren 2–0 kundër Dynamo Kyiv.[17] Ai vazhdoi formën e tij të mirë duke shënuar edhe golin e parë në ligë, kundër Almerías, me një gjuajtje brilante që vulosi suksesin 1–0.[18] Muajin tjetër ai shënoi një dygolësh në ndeshjen e parë të raundit të 32-tave në Copa Del Rey kundër Cultural y Deportiva Leonesa duke ndihmuar skuadrën të fitojë ndeshjen 2–0.[19] Ai gjithashtu shënoi në ndeshjen e kthimit duke kontribuar në fitoren 5–0.[20]

Pak nga pak ai po e vendoste veten në formacionin titullar dhe kjo gjë bëri që bëri që ai të edhe një dygolësh tjetër në fitoren 4–2 në ligë kundër.[21] Ai vazhdoi formën e tij të shënimit duke shënoi një nga dy golat në fitoren 2–0 kundër Interit në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve.[22]

 
Pedro duke luajtur në Kupën e Botës për Klube

Më 16 dhjetor, Pedro shënoi në gjysëm-finalen e Kupës së Botës për Klubeve kundër Atlante FC, në një fitore 3–1. Duke shënuar atë gol, ai u bë lojtari i parë në histori që shënon në gjashtë kompedicione të ndryshme për klube në një sezon – në tre turnamente të mëdha, UEFA Liga e Kampioneve, Super Kupa dhe Kupa e Botës për Klube.[23] Ai u shpall Lojtari më i mirë i javës në botës nga Goal.com pas performancës së tij respektivisht kundër RCD Espanyol, Atlante dhe Estudiantes de La Plata e Argjentinës.[24]

Në një rikthim emocionues në qytetin e tij të lindjes Tenerife, në një ndeshje kundër klubit të qytetit CD Tenerife më 10 janar 2010, Pedro hyri si zëvëndësues në minutën e 76të dhe ishte protagonist i autogolit të mbrojtësit Ezequiel Luna, me ndeshjen e cila në fund u mbyll me fitoren 5–0 – në shenjë respekti, ai vendosi të mos festojë.[25] Më 10 prill, ai shënoi golin e dytë në fitoren 2–0 kundër Real Madrid, në paraqitjen e tij të parë në El Clásico.[26]

Më 14 prill, në një ndeshje lige kundër Deportivo de La Coruña, portieri kundërshtar Daniel Aranzubia largoi topin nga zona e 16 metrave, topi shkoi direkt te këmbët e Pedros, i cili goditi nga rreth 45 metra për të shënuar dhe për t'i dhënë Barcelonës kyresimin 2–0 dhe në fund fitoren 3–0.[27] Ai gjithashtu e gjeti golin në humbjen 3–1 kundër Interit në ndeshjen e parë të gjysëm-finales së Ligës së Kampioneve në San Siro.[28]

Pedro shënoi në tre ndeshjet e fundit në ligë me Barcelonën, me Katalanasit që treguan sërisht dominimin e tyre: sërisht kundër Tenerifes (fitore 4–1),[29] në fitoren 3–2 kundër Sevillas[30] dhe në fitoren 4–0 kundër Valladolidit.[31] Ai e përfundoi sezonin 2009–10 me 53 paraqitje në të gjitha kompedicionet dhe 23 gola, dhe, më 9 qershor 2010, firmosi një kontratë të re pesë-vjeçare me Barcelonën.[32]

Sezoni 2010–11Redakto

Pedro filloi sezonin 2010–11 duke e vendosur veten titullar në formacion. Më 29 nëntor 2010, ai shënoi golin e dytë në fitoren 5–0 në shtëpi kundër Real Madrid, me Barçën e cila mori vendin e parë në ligë.[33] Muajtin tjetër ai shënoi dy herë kundër Espanyolit në derbin lokal që përfundoi me fitoren 5–1.[34]

Më 20 prill 2011, Pedro shënoi kundër Real Madrid në pjesën e dytë të finalesCopa del Rey, por goli u anullua për pozicion të pa rregullt, me Barcelonën që humbi ndeshjen 1–0 pas kohës shtesë.[35] Më 3 maj, kundër të njëjtit kundërshtar, në ndeshjen e kthimit të gjysëm-finales së Ligës së Kampioneve, ai gjeti golin duke mposhtur Iker Casillas në barazimin 1–1 (3–1 rezultati i përgjithshëm).[36] Ky ishte goli i tij i 21të zyrtar i sezonit. Në finalen e Ligës së Kampioneve, ai shënoi golin e parë në suksesin 3–1 kundër Manchester United.[37]

Sezoni 2011–12Redakto

Më 6 korrik 2011, ai e rinovoi kontratën e tij edhe për një vit, deri në 2016.[38] Klauzola e lirimit të tij u rrit nga 90 milion në 150 milion €. Pas blerjes së Alexis Sánchez dhe shfaqjes së lojtarëve të rinjë si Isaac Cuenca dhe Cristian Tello, ai luajti më pak ndeshje gjatë sezonit 2011–12, duke pasur disi probleme edhe me dëmtimet.[39] Ai e përfundoi sezonin me 13 gola, duke shënuar dy gola në fitoren 3–0 kundër Athletic Bilbaofinalen e Copa del Rey.[40]

Sezonet e funditRedakto

Më 21 shtator 2013, Pedro shënoi një tregolësh në suksesin 4–0 jashtë fushe kundër Rayo Vallecano.[41][42] Më 22 dhjetor, në një ndeshje tjetër jashtë fushe, ai shënoi edhe tre të tjerë – të tre në pjesën e parë dhe brënda nëntë minutave – për të ndihmuar Barcelonën të përmbyste rezultatin 0–2 dhe në fund të fitonte 5–2 kundër Getafes.[43] Më 16 dhjetor 2014, Pedro shënoi një tjetër tregolësh, këtë herë në ndeshjen e kthimit të raundit të 32-tave në Copa del Rey kundër Huesca, me Barcelonën që regjistroi një fitore 8–1 në Camp Nou.[44][45]

ChelseaRedakto

Më 20 gusht 2015, Pedro u transferua te kampionët e Premier Ligës Çelsi në një marrëveshje katër-vjeçare për 19 milion £ (26.6 milion €), që mund të rritej në 21.4 milion £ (30 milion €) në bazë të paraqitjeve.[46][47][48] Ai debutoi tre ditë më vonë në ndeshjen si vizitor kundër West Bromwich Albion, në fillim duke shënuar e më pas duke asistuar golin e bashkëkombasit të tij Diego Costa në një fitore 3–2, e para e Çelsit për sezonin e ri.[49] Performanca e tij në debutim u vlerësua edhe nga trajneri i ekipit José Mourinho.[50] Më 19 dhjetor, Pedro shënoi golin e dytë të fitores 3–1 kundër Sunderland, duke regjistruar golin e parë në Stamford Bridge.[51] Më 13 shkurt, ai shënoi një dygolësh në fitoren 5–1 kundër Newcastle United,[52] një arritje që e përsëriti edhe në fitoren 4–0 kundër Aston Villës.[53]

Më 29 maj 2019, Pedro shënoi në fitoren 4–1 të Çelsit kundër Arsenalitfinalen e Ligës së Evropës; si rezultat i kësaj, ai u bë lojtari i pestë që shënon në një finale të Kupës Evropiane/Ligës së Kampioneve dhe Kupës UEFA/Ligës së Evropës pas Allan Simonsen, Dmitri Alenichev, Hernán Crespo dhe Steven Gerrard.[54]

Karriera ndërkombëtareRedakto

 
Pedro duke luajtur në çerek–finalen e Euro 2012 kundër Francës

Falë performancave të tij të mira në sezonin 2009–10, më 20 maj 2010, ai ishte në listën e 23 lojtarëve të thirrur nga trajneri Vicente del Bosque për të luajtur në Kupën e Botës 2010 që u zhvillua në Afrikën e Jugut.[55] Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren më 29 maj në miqësoren e fituar 3–2 kundër Arabisë Saudite, dhe luajti ndeshjen e tij të dytë pesë ditë më vonë, në një miqësore të fituar 1–0 kundër Koresë së Jugut ku ai hyri në fushë në minutën e 58të.

Më 8 qershor 2010, në ndeshjen e fundit miqësore para fillimit të Kupës së Botës në Afrikën e Jugut, kundër Polonisë, Pedro shënoi golin e parë ndërkombëtarë, gjithashtu asistoi edhe Fernando Torres në suksesin 6–0. Në Kupën e Botës, ai u paraqit në pesë ndeshje (tre ku hyri si zëvëndësues në fund): më 7 korrik, në gjysëm–-finalen kundër Gjermanisë, ai e nisi ndeshjen si titullar në vend të Torres, i cili kishte bërë performanca të dobta në ndeshjet e para. Në minutën e 82të, ai u përpoq që të shënonte një gol vetë në vend që të pasonte te Torres i cili ishte i pamarkuar, edhe pse ai kishte luajtur një ndeshje të mirë.[56] Pavarësisht gabimit të tij, ai u zgjodh titullar në finale, me kombëtaren spanjolle e cila mposhti Hollandën me rezultatin 1–0 pas kohës shtesë; ai u zëvendësua gjatë ndeshjes me Jesús Navas.

Pedro luajti gjithsej dy ndeshje në kualifikueset e UEFA Euro 2012 dhe shënoi golin e dytë me kombëtaren më 7 qershor 2011 në fitoren 3–0 kundër Venezuelës në një ndeshje miqësore.[57]

Pedro ishte në listën e 23 lojtarëve të thirrur nga del Bosque për të luajtur në Euro 2012. Spanja ishte vendosur në Grupin I sëbashku me Italinë, Kroacinë dhe Irlandën. Ai ishte një zëvëndësim i papërdorur në të tre ndeshjet e Grupit I, ku Spanja përfundoi e para me shtatë pikë, kurse bëri debutimin e tij në çerek–finalen kundër Francës duke fituar një penallti në minutën e 90të që u shndërua në gol nga Xabi Alonso, i cili shënoi të dy golat e suksesit 2–0;[58] Pedro hyri në fushë në minutën e 65të në vend të David Silvës dhe e fitoi penalltinë pas një ndërhyrje të gabuar të mbrojtësit Anthony Réveillère. Në gjysëm-finale kundër Portugalisë, Pedro hyri në fushë në minutën e 87të në vend të Xavit me Spanjën që fitoi ndeshjen 4–2 nga gjuajtjet e penalltive.[59] Në finale, Pedro hyri sërisht si zëvëndësues në minutën e 59të duke ndihmuar Spanjën të mposhte Italinë me rezultatin fantastik 4–0 dhe të fitonte turnamentin për herë të tretë në histori.[60]

Pas përfundimit të Euro 2012, Pedro pati një formë shënimi mbreslënënse. Ai e nisi këtë formë më 7 shtator 2012 duke shënuar dy herë në fitoren 5–0 kundër Arabisë Saudite në një ndeshje miqësore.[61] Një muaj më vonë, më 12 tetor, ai shënoi tregolshin e parë me kombëtaren në fitoren 4–0 kundër Bjellorusisë në ndeshjen e dytë të kualifikueseve të Kupës së Botës 2014.[62] Ai e mbylli vitin 2012 me një dygolësh kundër Panamasë më 14 nëntor 2012 në një miqësore e cila u mbyll me fitoren 5–1 për La Roja.[63] Në ndeshjen e parë për vitin 2013 më 6 shkurt, Pedro shënoi dy herë me Spanjën që mposhti dy herë fituesit e Kupës së Botës Uruguajin.[64]

 
Pedro duke luajtur një ndeshje në 2013

Më 26 mars 2013, ai shënoi golin e vetëm në fitoren 1–0 jashtë fushe kundër Francës duke bërë që Spanja pothuajse të siguronte vendin e parë në Grupin I.[65] Spanja i mbylli kualifikueset në vendin e parë me 20 pikë kurse Pedro ishte golashënuesi më i mirë i kombëtares me katër gola.

Performancat e tij të mira në ndeshjet e fundit bënë që trajneri del Bosque t'a përfshinte në listën e 23 lojtarëve që do të luanin në Kupën e Konfederatave që do të zhvillohej në Brazil në qershor 2013. Ai e nisi ndeshjen e parë kundër Uruguajit si titullar duke luajtur si anësor i djathtë, dhe, në minutën e 20të, shënoi golin e parë në këtë kompedicion duke kontribuar në fitoren 2–1.[66] Në ndeshjen e dytë, Pedro ishte një zëvëndësim i papërdorur me Spanjën që mundi me rezultatin e pabesueshëm 10–0 modestët e Tahitit duke regjistruar fitoren më të madhe në një turnament zyrtar të FIFA-s.[67] Pedro luajti 75 minuta si anësor i djathtë me Spanjën e cila mundi me rezultatin 3–0 Nigerinë për të fituar Grupin B me nëntë pikë dhe për të kaluar në gjysmë–finale.[68] Ai asistoi golin e dytë të ndeshjes që u shënua me kokë nga Torres. Në gjysëm–finalen kundër Italisë, ai e nisi ndeshjen si titullar dhe luajti 79 minuta përpara se të zëvëndësohej nga Juan Mata, me Spanjën që fitoi 7–6 me penallti duke u kualifikuar për herë të parë në histori për në finale.[69] Në finale, ai e nisi si titullar dhe luajti 90 minuta me Spanjën që u mposht me rezultatin 3–0 nga Brazili që fitoi titullin e katërt në histori.[70]

Pedro ishte në listën e 23 lojtarëve të thirrur nga del Bosque për të luajtur në Kupën e Botës 2014 që u mbajt në Brazil. Në ndeshjen e parë të Grupit B kundër Hollandës, Pedro hyri në fushë në minutën e 63të në vend të Xabi Alonsos me Spanjën e cila u mposht me rezultatin shokues 5–1 pavarësisht se kaloi e para në avantazh.[71] Në ndeshjen e dytë, Pedro e nisi si titullar dhe luajti 76 minuta me Spanjën që u mposht 2–0 nga Kili duke u eleminuar automatikisht nga Kupa e Botës.[72] Duke u eleminuar, Spanja u bë kombëtarja e vetme në histori që pasi fiton titullin, eliminohet në edicionin tjetër që në fazën e grupeve. Pedro nuk u paraqit në ndeshjen e tretë të grupit pasi ishte i sëmurë, me Spanjën që mposhti Australinë me rezultatin 3–0 duke e mbyllur grupin me tre pikë.

Më 8 shtator 2014, në ndeshjen e parë kualifikuese për Euro 2016 kundër Maqedonisë, Pedro e nisi ndeshjen si titullar dhe në minutën e 90 shënoi Golin e pestë të skuadrës së tij duke ndihmuar që të fitonin ndeshjen 5–1.[73]

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Redaktuar më 31 gusht 2014 [74][75]

Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Tjetër[76] Gjithsej
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndesh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Barcelona 2007–08 2 0 0 0 0 0 2 0
2008–09 6 0 3 0 5 0 14 0
2009–10 34 12 4 3 9 4 5 4 52 23
2010–11 33 13 7 4 12 5 1 0 53 22
2011–12 29 5 5 4 9 4 5 0 48 13
2012–13 28 7 5 1 10 1 2 1 45 10
2013–14 37 15 8 3 7 1 2 0 54 19
2014–15 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Gjithsej 171 52 32 15 52 15 15 5 270 87
Gjithsej karriera 171 52 32 15 52 15 15 5 270 87

KombëtarjaRedakto

Redaktuar më 8 shtator 2014[77]

Kombëtarja Viti Ndsh Gola
Spanja 2010 11 1
2011 4 1
2012 8 7
2013 14 4
2014 7 2
Gjithsej 44 15

Golat me kombëtarenRedakto

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren spanjolle

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 8 qershor 2010 Nueva Condomina, Murcia, Spanjë   Polonia 6–0 6–0 Ndeshje Miqësore
2. 7 qershor 2011 José Antonio Anzoátegui, Puerto la Cruz, Venezuelë   Venezuela 0–2 0–3 Ndeshje Miqësore
3. 7 shtator 2012 Pasarón, Pontevedra, Spanjë   Arabia Saudite 2–0 5–0 Ndeshje Miqësore
4. 7 shtator 2012 Pasarón, Pontevedra, Spanjë   Arabia Saudite 5–0 5–0 Ndeshje Miqësore
5. 12 tetor 2012 Dynama Stadium, Minsk, Bjellorusi   Bjellorusia 0–2 0–4 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
6. 12 tetor 2012 Dynama Stadium, Minsk, Bjellorusi   Bjellorusia 0–3 0–4 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
7. 12 tetor 2012 Dynama Stadium, Minsk, Bjellorusi   Bjellorusia 0–4 0–4 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
8. 14 nëntor 2012 Rommel Fernández, Panama   Panama 0–1 1–5 Ndeshje Miqësore
9. 14 nëntor 2012 Rommel Fernández, Panama   Panama 0–3 1–5 Ndeshje Miqësore
10. 6 shkurt 2013 Khalifa International Stadium, Doha, Katar   Uruguaji 2–1 3–1 Ndeshje Miqësore
11. 6 shkurt 2013 Khalifa International Stadium, Doha, Katar   Uruguaji 3–1 3–1 Ndeshje Miqësore
12. 26 Mars 2013 Stade de France, Paris, Francë   Franca 0–1 0–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
13. 16 qershor 2013 Arena Pernambuco, Recife, Brazil   Uruguaji 1–0 2–1 2013 FIFA Kupa e Konfederatave
14. 5 Mars 2014 Vicente Calderón, Madrid, Spanjë   Italia 1–0 1–0 Ndeshje Miqësore
15. 8 shtator 2014 Ciutat de València, Valencia, Spanjë   Maqedonia 5–1 5–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016

TrofeRedakto

KlubeRedakto

Barcelona
Barcelona B

KombëtarjaRedakto

PersonaleRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010: List of players" (PDF). FIFA. 4 qershor 2010. f. 29. Marrë më 13 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Barcelona's Pedro scores in 6th competition" [Pedro i Barcelonës shënon në kompedicionin e 6të]. USA Today. 16 dhjetor 2009. Marrë më 8 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Pedro Rodríguez Ledesma". FC Barcelona. 27 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 dhjetor 2012. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "First test overcome in style (0–6)" [Prova e parë kalohet me stil (0–6)]. FC Barcelona. 24 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Another high score before the preliminary (2–6)" [Një tjetër rezultat i lartë përpara fazës paraprake]. FC Barcelona. 7 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "A step towards the group stage (4–0)" [Një hap afër fazës së grupeve (4–0)]. FC Barcelona. 13 gusht 2008. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 7. ^ "Good football brings fair result (3–1)" [Futbolli i mirë sjell rezultat të drejtë (3–1)]. FC Barcelona. 16 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 maj 2011. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Persistence brings a point (1–1)" [Këmbëngulja sjell një pikë (1–1)]. FC Barcelona. 23 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 korrik 2012. Marrë më 27 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Henry majestic in Barça goal-fest (4–0)" [Henry madhështor në festën e golave të Barçës (4–0)]. FC Barcelona. 12 prill 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Eto'o goal secures three crucial points (0–1)" [Goli e Eto'o sigurojnë tre pikë vendimtare (0–1)]. FC Barcelona. 4 maj 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Celebration in defeat (0–1)" [Festë në disfatë (0–1)]. FC Barcelona. 23 maj 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Pitfall avoided (1–0)" [Kurthi shamget (1–0)]. FC Barcelona. 12 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Messi the King (1–3)" [Mbreti Messi (1–3)]. FC Barcelona. 6 janar 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 korrik 2012. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Six of the best for Pedro". FC Barcelona. 16 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 16 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Athletic Bilbao vs Barcelona". Goal.com. 16 gusht 2009. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Pedro pounces to add to Barça glory". UEFA.com. 28 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 shkurt 2010. Marrë më 27 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Barcelona vs Dynamo". Goal.com. 29 shtator 2009. Marrë më 1 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Pedro cracker earns the points (1–0)" [Goli i Pedro-s siguron tre pikët (1–0)]. FC Barcelona. 3 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 korrik 2012. Marrë më 1 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Pedro turns tie in Barça's favour (0–2)". FC Barcelona. 28 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 1 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Second half goal flurry (5–0)". FC Barcelona. 10 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 korrik 2012. Marrë më 1 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Four goals to stay top (4–2)" [Katër gola për të qëndruar në krye (4–2)]. FC Barcelona. 7 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 gusht 2012. Marrë më 1 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Barcelona vs Inter Milan". Goal.com. 24 nëntor 2009. Marrë më 1 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Pedro makes history" [Pedro bën historinë]. ESPN Soccernet. 15 dhjetor 2009. Marrë më 1 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "World Player of the Week: Pedro Rodriguez – Barcelona" [Lojtari Botëror i Javës: Pedro Rodriguez – Barcelona]. Goal.com. 21 dhjetor 2009. Marrë më 21 dhjetor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Messi inspires five star Barça (0–5)" [Messi frymëzon Barçën me pesë yje )0–5)]. FC Barcelona. 10 janar 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 korrik 2012. Marrë më 1 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Messi does it again – this time setting up Barcelona for 2–0 win at Real Madrid" [Messi e bën sërisht – këtë duke drejtuar Barcelonën në fitoren 2–0 kundër Real Madrid]. Sports Features. 10 prill 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 prill 2010. Marrë më 10 prill 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Pedro stunner helps Barça beat Depor (3–0)" [Goli shtangës i Pedro-s ndihmon Barcelonën për të mposhtur Depor (3–0)]. FC Barcelona. 14 prill 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 gusht 2012. Marrë më 17 prill 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Impressive Inter leave Barça on the ropes". UEFA.com. 5 maj 2010. Marrë më 31 maj 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Winning in the rain (4–1)" [Duke fituar në shi (4–1)]. FC Barcelona. 4 maj 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 31 maj 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Massive step towards title (2–3)" [Hap i madh drejt titullit (2–3)]. FC Barcelona. 8 maj 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 31 maj 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Dominant Barça regain league title (4–0)" [Barça dominuese rifition titullin e ligës (4–0)]. FC Barcelona. 16 maj 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 korrik 2012. Marrë më 30 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Pedro extends stay until 2015" [Pedro zgjat qëndrimin e tij deri në 2015]. FC Barcelona. 9 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 korrik 2012. Marrë më 27 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Exquisite Barca crush Real" [Barça elegante shkatërron Realin]. ESPN Soccernet. 29 nëntor 2010. Marrë më 29 nëntor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Pedro se doctora en el derby" [Pedro merr PhD në derbi]. Sport. 19 dhjetor 2010. Marrë më 19 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Ronaldo heads Real to victory" [Ronaldo dërgon Realin tek fitorja]. ESPN Soccernet. 20 prill 2011. Marrë më 4 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Barcelona keep Madrid at bay to reach final". UEFA.com. 3 maj 2011. Marrë më 4 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Barça crowned as Messi and Villa see off United" [Barça kurorëzohet me Messin dhe Villën që heqin qafe Unitedin]. UEFA.com. 28 maj 2011. Marrë më 29 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Pedro to stay at Barça until 2016" [Pedro të qëndroj tek Barça deri në 2016]. FC Barcelona. 6 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 6 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Pedro, de dos a tres semanas de baja" [Pedro, dy deri në tre javë jashtë]. ABC. 26 tetor 2011. Marrë më 27 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Barca say goodbye in style" [Barca thot mirupafshim me stil]. ESPN Soccernet. 25 maj 2012. Marrë më 27 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Rayo Vallecano 0–4 Barcelona: Pedro hat-trick seals Blaugrana win" [Rayo Vallecano 0–4 Barcelona: Tregolëshi i Pedros vulos fitoren e Blaugranave]. Goal.com. 21 shtator 2013. Marrë më 21 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Hat-trick hero Pedro eyes Barcelona starts". Goal.com. 21 shtator 2013. Marrë më 21 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Líder sin defensa" [Udhëheqës pa mbrojtje]. Marca. 22 dhjetor 2013. Marrë më 22 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Barcelona shkatëron Hueskan". Panorama Sport. 17 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 dhjetor 2014. Marrë më 17 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Barcelona 8-1 Huesca (agg 12-1): Pedro nets first-half hat-trick as Catalan giants cruise through to Copa del Rey last 16". Daily Mail. 16 dhjetor 2014. Marrë më 17 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Zyrtare, Pedro firmos me Chelsea për 27 mln Euro". City News Albania. 20 gusht 2015. Marrë më 30 maj 2019.
 47. ^ "Mourinho befason Man. United, merr Pedron te Chelsea". Botasot.info. 19 gusht 2015. Marrë më 30 maj 2019.
 48. ^ "Pedro tregon se kush e bindi të transferohet te Chelsea". Koha.net. 20 gusht 2015. Marrë më 30 maj 2019.
 49. ^ "Chelsea fiton me vështirësi, Pedro shkëlqen (Video)". Telegrafi.com. 23 gusht 2015. Marrë më 30 maj 2019.
 50. ^ "Mourinho për debutimin e Pedros: Nuk ishte si Maradona, por ishte afër". Iliria News Agency. 24 gusht 2015. Marrë më 30 maj 2019.
 51. ^ "Chelsea pa trajner shënon fitore". Koha.net. 19 dhjetor 2015. Marrë më 30 maj 2019.
 52. ^ "Chelsea e dikurshme, deklason Newcastlen". Klan Kosova. 13 shkurt 2016. Marrë më 30 maj 2019.
 53. ^ "Aston Villa 0–4 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. 2 prill 2016. Marrë më 30 maj 2019.
 54. ^ Adi Metaliu (29 maj 2019). "Arsenali shkërmoqet në 45 minuta, Sarri fiton trofenë e parë me Chelsea-n". Supersport.al. Marrë më 30 maj 2019.
 55. ^ "Spain omit Marcos Senna from 2010 World Cup squad" [Spanja përjashton Marcos Senna nga ekipi i Kupës së Botës 2010]. BBC Sport. 20 maj 2010. Marrë më 20 maj 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "World Cup 2010: Pedro Enjoying the high life" [Kupa e Botës 2010: Pedro po shijon jetën e lartë]. Peace FM Online. 11 korrik 2010. Marrë më 14 korrik 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 57. ^ "Venezuela 0-3 Spain: David Villa, Pedro & Xabi Alonso on scoresheet for world champions to secure friendly win". Goal.com. 7 qershor 2011. Marrë më 7 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Sanghera, Mandeep (23 qershor 2012). "Spain 2–0 France" [Spanja 2–0 Franca]. BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Marrë më 30 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Rostance, Tom (21 qershor 2012). "Czech Republic 1–0 Portugal" [Republika Çeke 1–0 Portugalia]. BBC Sport. Marrë më 30 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "Spain claim historic win" [Spanja merr fitoren historike]. ESPN Soccernet. 1 korrik 2012. Marrë më 1 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Spain 5-0 Saudi Arabia: Villa nets comeback goal in thumping friendly win". Goal.com. 7 shtator 2012. Marrë më 7 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "Plaudits take back seat for Spain striker Pedro". UEFA.com. 13 tetor 2012. Marrë më 13 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ "Panama 1-5 Spain: Pedro at the double as La Roja run riot". Goal.com. 14 nëntor 2012. Marrë më 14 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Spain 3-1 Uruguay: Prolific Pedro nets twice for world champions in Doha" [Spanja 3–1 Uruguaji: Pedro profilik shënon dy herë për kampionët e botës në Doha]. Goal.com. 6 shkurt 2013. Marrë më 6 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "France 0-1 Spain: Pogba off and Pedro the hero as world champions earn priceless Paris win" [Franca 0–1 Spanja: Pogba jashtë dhe Pedro heroi me kampionët e botës që marrin një fitore të çmuar në Peris]. Goal.com. 26 mars 2013. Marrë më 26 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "Spain 2 Uruguay 1: Suarez's late strike not enough as Del Bosque's men continue dominance" [Spanja 2 Uruguaji 1: Goli i vonë i Suarezit nuk mjafton me burrat e Del Bosques që vazhdojnë dominimin]. Daily Mail. 16 qershor 2013. Marrë më 16 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "Spain 10-0 Tahiti – as it happened". The Guardian. 20 qershor 2013. Marrë më 20 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "Nigeria 0-3 Spain: Jordi Alba and Torres ensure world champions top Group B". Goal.com. 23 qershor 2013. Marrë më 23 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "Spain edge dramatic shootout to reach Final". FIFA.com. 27 qershor 2013. Marrë më 27 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Fred and Neymar claim Confeds for Brazil" [Fred dhe Neymar marrin Kupën e Konfederatave për Brazilin]. FIFA.com. 30 qershor 2013. Marrë më 30 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "Holanda, hakmarrje poshtëruese ndaj Spanjës". Panorama Sport. 13 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 qershor 2014. Marrë më 14 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "Spanja kapitullon nga Botërori, Kili e zbret nga froni, mbyllet cikli". Shqiptarja.com. 18 qershor 2014. Marrë më 18 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 73. ^ "Spanja keqtrajton Maqedoninë". Panorama Sport. 8 shtator 2014. Marrë më 8 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 74. ^ "Official site statistics". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ "Pedro". Soccerway. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Përfshirë kompedicionet e tjera, përfshirë Supercopa de España, UEFA Super Kupa, FIFA Kupa Botërore e Klubeve
 77. ^ "Pedro Rodríguez". National-Football-Teams.com. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto