Huelva

komunë në Spanjë

Huelva është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Qarku metropolitana de Huelva, të provincës Huelva, në Andalusia. Huelva ka 149410 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 149 km2.

Huelva
Komunë
noform
Queen Victoria district, English-style suburb
Stema_figuraFlag of the City of Huelva (official).PNG
Vendndodhja
Huelva is located in Spanjë
Huelva
Huelva

Koordinatat: 37°15′V 6°57′P / 37.250°V 6.950°P / 37.250; -6.950

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Huelva
Qarku Qarku metropolitana de Huelva
Kryetari i Bashkisë Pedro Rodríguez González
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 149 km2
Lartësia 54 m (m.n.d.)
Popullsia 149410 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 10th century BC
Vendasit onubense, (vulgarmente) choquero/a
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 21001 and otros
Faqja Zyrtare www.huelva.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto