Futbol Club Barcelona "C" ishte një klub futbolli spanjoll që falimentoi më 2 korrik 2007. Ajo ishte ekipi i të rinjëve i FC Barcelonës dhe zhvillonte ndeshjet si vendas në Mini Estadi.

Klubi u themelua në vitin 1969 si Barcelona Amateur dhe mori emrin FC Barcelona C në vitin 1993. Ndryshe nga liga anglez, ekipet e të rinjëve të klubeve spanjolle nuk luajnë në liga të veçanta por janë në të njëjtën piramidë me ekipet kryesore. Megjithatë, ekipet e të rinjëve nuk mund të luajnë në një ligë me ekipet kryesore.

FC Barcelona C luajti për herë të fundit në divizionin e katërt. Ata nuk mund të luanin në divizionin e tretë për shkak se Barcelona B luante atje. Presidenti i klubit Joan Laporta vendosi të shkrinte ekipin që do të luante në Primera Catalana për sezonin 2007–08 pasi ekipi B ra në divizionin e katërt.[1]

TrofeRedakto

Sezon pas sezoniRedakto

Sezoni Divizioni Vendi Copa del Rey
nga 69–70 Rajonale
deri 76–77 Rajonale
1977–78 5të
1978–79 6të
1979–80 5të
1980–81 5të
1981–82 4të
1982–83 9të
1983–84 1rë
1984–85 2ªB 16të
1985–86 2ªB 19të
1986–87 1rë
1987–88 2ªB 9të
1988–89 2ªB 11të
1989–90 2të
1990–91 8të
Sezoni Divizioni Vendi Copa del Rey
1991–92 5të
1992–93 11të
1993–94 3të
1994–95 3të
1995–96 2ªB 19të
1996–97 2të
1997–98 1rë
1998–99 9të
1999–00 9të
2000–01 5të
2001–02 7të
2002–03 5të
2003–04 9të
2004–05 15të
2005–06 14të
2006–07 13të

Skuadra në sezonin 2006–07Redakto

Nr. Pozicioni Lojtari
  Pt Pau Torres
  Pt Daniel Planchería
  Pt Miguel Ángel
  Mb Alfredo Zardoya
  Mb Jordi Folguera
  Mb Carlos Alonso
  Mb José Manuel
  Mb Josué Fernández
  Mb Ismael Remacha
  Mb Álex Sánchez
  Mb Fali
  Mf Jordi Benet
Nr. Pozicioni Lojtari
  Mf Ramón Masó
  Mf Víctor Sánchez
  Mf Javi Heredia
  Mf David Cornellà
  Mf José de la Puente
  Mf Eugenio Plazuelo
  Sm Pedro Rodríguez
  Sm Blas Vilchez
  Sm Sergio Urbano
  Sm José Manuel Cabrera
  Sm Stefan Rodríguez
  Sm Nuno Carvalho

Lojtarë të shquarRedakto

  Shiko gjithashtu artikullin Kategoria:Futbollistë në FC Barcelona C

ReferimetRedakto

  1. ^ "El Barcelona C desaparece del mapa" [Barcelona C zhduket nga harta] (në spanjisht). Marca. 3 korrik 2007. Marrë më 12 korrik 2007.

Lidhje të jashtmeRedakto