Murcia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Huerta de Murcia, të provincës Murcia, në Rajoni Murcia. Murcia ka 442573 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 881.86 km2.

Murcia
Komunë
noform
Plaza del Cardenal Belluga
Stema_figuraFlag of Murcia.svg
Vendndodhja
Murcia is located in Spanjë
Murcia
Murcia

Koordinatat: 37°59′10″V 1°7′49″P / 37.98611°V 1.13028°P / 37.98611; -1.13028

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Rajoni Murcia
Provinca Murcia
Qarku Huerta de Murcia
Kryetari i Bashkisë Miguel Ángel Cámara Botía (2007)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 881.86 km2
Lartësia 43 m (m.n.d.)
Popullsia 442573 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Between 825 and 831
Vendasit Murciano/a
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 30001 to 30012
Prefiksi 968 / 868
Koordinatat 37° 59′ 10″ Veri

1° 7′ 49″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.murcia.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto