Rajoni i Mursias

komunitet autonom në Spanjë
(Përcjellë nga Rajoni Murcia)

Rajoni Murcia (spanjisht: Región de Murcia) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Rajoni Murcia
Región de Murcia (Spanjisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Rajonit Murcia
Flag of the Region of Murcia.svg
Flamuri i Rajonit Murcia
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Murcia
Kryetari i komunës Alberto Garre (PP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11313 km2
Popullsia 1470069 banorë (2008)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal MU
Faqja Zyrtare Comunidad Autónoma de la Región de Murcia

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

ProvincatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Rajoni Murcia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale