Hape menynë kryesore

Alexis Alejandro Sánchez Sánchez (Spanjisht: ; lindur më 19 dhjetor 1988), njohur thjesht si Alexis, është një futbollist profesionist kilian i cili luan si sulmues për klubin italian Internazionale, në huazim nga Manchester United, dhe kombëtaren kiliane.

Alexis Sánchez
Alexis Sánchez 2011.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëAlexis Alejandro Sánchez Sánchez
Data e lindjes (1988-12-19) 19 Dhjetor 1988 (30 vjeç)
Vendi i lindjesTocopilla, Kili
Gjatësia1.69 m
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualInternazionale
Numri7
Karriera në rini
2004–2005Cobreloa
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2006Cobreloa47(12)
2006–2011Udinese95(20)
2006–2007Colo-Colo (huazim)32(5)
2007–2008River Plate (huazim)23(4)
2011–2014Barcelona88(39)
2014–2018Arsenal122(60)
2018–Manchester United32(3)
2019–Internazionale (huazim)0(0)
Ekipi kombëtar
2007Kili U2112(2)
2006–Kili106(36)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ai është i njohur për driblimet dhe shpejtësinë e tij si edhe për lojën e mirë në mbrojtje, ai ka marrë lëvdata nga shumë gazeta sportive, lojtarë nga klube të ndryshme të Europës. Ai gjithashtu është nderuar nga gazeta italiane La Gazzetta dello Sport si "lojtari më i mirë në ligën italiane".

Ai u transferua tek Barcelona për 26 Milion duke u bërë lojtari kilian më i shtrenjtë në historinë e futbollit duke kaluar Marcelo Salas, i cili u transferua nga Lazio tek Juventus për 23.5 Milion .

Karriera me klubeRedakto

CobreloaRedakto

Colo-ColoRedakto

Sánchez debutoi për Colo-Colon më 23 qershor 2006 në barazimin 1–1 kundër Antofagasta; goli i tij i parë erdhi më 29 tetor në Derbin e futbollit kilian kundër Universidad de Chile, duke ndihmuar ekipin të fitojë 4–2.[1] Performancat e tij pozitive i siguruan një vend në formacionin titullar, duke fituar duelin me veteranin Mario Cáceres; pas kësaj, Sánchez u bë partneri i Humberto Suazo në sulm. Më 1 nëntor, ai shënoi një dopietë në barazimin 4–4 ndaj Deportes La Serena në kampionat,[2] e cila u pasua nga goli i parë në kompeticionet kontinentale kundër ekipit nga Kosta Rika Alajuelense në një fitore shkatërrimtare 7–2 në Copa Sudamericana.[3] Colo-Colo arriti deri në finale të turnamentit ku u mposht nga meksikanët e Pachucës.[4] Më 23 dhjetor 2006, Sánchez fitoi trofeun e tij të parë si profesionist pasi luajti si titullar në finalen e Torneo Clausurës kundër Audax Italiano të cilën ekipi i tij e fitoi 3–2.

UdineseRedakto

 
Sánchez (djathtas) dhe kiliani tjetër Mauricio Isla në një ndeshje të Kupës UEFA ndaj Spartak Moskës më 6 nëntor 2008.

Pas një sezoni të suksesshëm në Argjentinë, Sánchez u largua nga Amerika e Jugut për t'u transferuar te Udinese në Itali në korrik 2008; atje, ai gjeti kilianin tjetër Mauricio Isla.[5] Në debutimin e tij jo-zyrtar, Sánchez u shpall lojtari më i mirë i fitores 3–0 kundër Bassanos.[6] Më 14 shtator, ai luajti ndeshjen e parë në Serie A në distafën 1–0 kundër Juventusit, kurse në kompeticionet evropiane debutoi katër ditë më vonë në ndeshjen kundër gjermanëve të Borussia Dortmund. Më 19 tetor, Sánchez shënoi golin e parë në kampionat kundër Lecces. Pas kësaj, ai nuk shënoi në disa ndeshje, duke bërë që të merrte kritika nga shtypi. Kritikat morën fund pas golit në minutën e 92të kundër Bolonjës më 8 shkurt 2009, duke u shpallur edhe lojtari më i mirë.[7]

Në sezonin e ardhshëm, Sánchez luajti një rol të rëndësishëm për Udinesen në Coppa Italia, duke qënë lojtar kyç në ekipin që eliminoi Milanin, duke asistuar golin e fitores të shënuar nga Gökhan Inler.[8] Në ndeshjen e dytë të gjysëm-finales, Sánchez u shpall lojtari më i mirë kundër Romës, të cilës i shënoi në minutën e 81të, duke regjistruar golin e tij të parë në kupë; megjithatë, Roma u kualifikua në finale me rezultatin e përgjithshëm 2–1.[9] Ai e mbylli sezonin 2009–10 me 6 gola në 36 ndeshje në të gjitha kompeticionet.

Më 27 shkurt 2011, Sánchez shënoi katër gola në fitoren tenistike 7–0 të Udineses ndaj Palermos, edhe pse luajti vetëm për 52 minuta.[10] Kjo gjë bëri që ai të thyente rekordin e Marcelo Salas dhe Iván Zamoranos për numrin e golave të shënuar nga një lojtar kilian në një ndeshje të Serie A. Performanca e tij në atë ndeshje u vlerësua nga trajneri i ekipit Francesco Guidolin, i cili disa vite më vonë deklaroi: "Në fund të pjesës së parë j'u ktheva senatorëve dhe i thash atyre që duhet të jemi njerëz të mirë dhe se nuk ishte nevoja që ta kthenim në goleadë. Megjithatë, në fushë ishin dy-tre djemë që nuk më dëgjuan, Sánchez mbi të gjithë. Pas çerek orëshit të parë mu desh t'a zëvëndësoja sepse përndryshe ai do të kishte shënuar 10 gola."[11]

Gjatë sezonit të tij të suksesshëm te Udinese, Sánchez dhe sulmuesi italian Antonio Di Natale u bënë një dyshet më të mirë në Serie A; ata sëbashku shënuan 39 gola, dy më pas se rekordi personal i dyshes Alessandro Del PieroDavid Trezeguet në sezonin 2007–08.

BarcelonaRedakto

"Unë jam një adhurues i madh i Ronaldos. Dua të mbaj të njëjtin numër. Ai mbajti numrin 9 këtu dhe ishte shumë i suksesshëm."

—Sánchez rreth qëllimit për t'i ngjarë Ronaldos, të cilin e konsideron si “lojtarin më të mirë të të gjitha kohërave.”[12][13]

Më 20 korrik 2011, Barcelona njoftoi se kishte rënë dakord t'i paguante Udineses 26 milion € (plus 11.5 milion € në bonuse të ndryshme) për shërbimet e Sánchez, i cili u bë kiliani i parë që luan për Katalanasit.[14][15][16] Transferimi i tij u mikprit nga Pep Guardiola, i cili deklaroi: "Sánchez është shumë i ri. Ai mund të luaj në të tre pozicionet e sulmit, por ai shfaq aftësi mbrojtëse intensive, është i drejtpërdrejtë nga ajo që më kanë thënë dhe një djal i mirë."[15] Transferimi u finalizua pesë ditë më vonë kur ai kaloi me sukses vizitat mjekësore dhe firmosi një kontratë pesë-vjeçare.[17] Gjatë prezantimit të tij, Sánchez tha: "Dua të mësojë nga lojtarët si Lionel Messi dhe Xavi Hernández–dhe dua t'a ndihmojë klubin të fitojë më shumë trofe."[18]

 
Sánchez (majtas) duke festuar me shokët e skuadrës suksesin e Barcelonës në FIFA Kupën e Botës për Klube 2011.

Sezoni i parë i Sánchez në Spanjë u kushtëzua nga disa dëmtime të vogla. Ai debutoi më 14 gusht kundër rivalëve të Real Madridit në ndeshjen e parë të Supercopa de España 2011, duke pësuar një dëmtim në kofshë pas një ndërhyrje të gabuar të Marcelos.[19] Barcelona fitoi me rezultatin e përgjithshëm 5–4, duke bërë që Sánchez të sigurojë trofeun e tij të parë në Spanjë.[20] Ai u rikthye dy javë më vonë në ndeshjen e UEFA Superkupës Evropiane 2011 kundër Portos, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 61të; Barcelona fitoi ndeshjen me rezultatin 2–0, duke bërë që Sánchez të regjistronte trofeun e dytë.[21] Sánchez më pas luajti titullar në ndeshjen hapëse të La Ligës kundër Villarrealit në shtëpi, duke shënuar golin e parë në fitoren 5–0.[22] Një javë më vonë, më 10 shtator, ai u nxorr me barrelë pas 30 minutash lojë pas një dueli me Dani Estrada në ndeshjen e kampionatit kundër Real Sociedadit.[23] Ai u rikthye më 1 nëntor në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve jashtë fushe ndaj Viktoria Plzeň.[24] Më 10 dhjetor, Sánchez shënoi golin e barazimit të përkohshëm për Barcelonën në fitoren 3–1 si vizitor në El Clásico kundër Real Madridit.[25] Më 14 shkurt 2012, ai shënoi golat e tij të parë në Ligën e Kampioneve në formën e një dopiete në fitoren 3–1 si vizitor ndaj gjermanëve të Bayer Leverkusen.[26]

Për sezonin 2012–13, më 2 tetor 2012, Sánchez shënoi golin e parë sezonal në fitoren 2–0 jashtë fushe kundër Benficës në Ligën e Kampioneve.[27] Më 10 shkurt 2013, ai shënoi golin e parë në La Liga për sezonin e ri në fitoren 6–1 kundër GetafesCamp Nou.[28] Nga shkurti e më pas, Sánchez shënoi në ndeshjet kundër Deportivo de La Coruñas, Majorkës, Athletic Bilbaos, Real Betis, Atlético Madridit dhe Espanyolit për t'a mbyllur kampionatin me tetë gola.[29] Barcelona e fitoi titullin kampion duke mbledhur plot 100 pikë, një rekord në futbollin spanjoll.[30]

Më 26 tetor 2013, Sánchez shënoi golin e fitores në triumfin 2–1 të Barcelonës kundër Real Madridit në Camp Nou, në një ndeshje të vlefshme për edicionin 2013–14 të La Ligës.[31] Më 5 janar 2014, Sánchez shënoi tregolëshin e parë për Barcelonën në fitoren 4–0 kundër Elches.[32] Ai e mbylli sezonin 2013–14 me 21 gola në të gjitha kompeticionet, duke vendosur një rekord personal;[33] 19 nga këto gola u shënuan në La Liga.[34]

ArsenalRedakto

 
Sánchez me Arsenalin në vitin 2014.

Më 10 korrik 2014, Sánchez firmosi një kontratë afat-gjatë me Arsenalin në një transferim që kushtoi 31.7 milion £.[35][36][37] Atij j'u dha fanella me numrin 17, e cila ishte e mbrojtësit Nacho Monreal, që në fund mori numrin 18 që ishte i lirë. Në një deklaratë të publikuar nga klubi, Sánchez deklaroi se ishte "shumë i lumtur që do të bashkohej me Arsenalin, një klub që ka trajner të mirë, lojtarë ekipi fantastik, dhe mbështetje të madhe në botë dhe një stadium të madh në Londër."[36] Ai mori vlerësime edhe nga trajneri Arsène Wenger, i cili tha se kiliani ka "prodhuar në mënyrë të vazhdueshme performanca të cilësisë së lartë për disa sezone dhe të gjithë ne jemi të entuziasmuar që ta shohim atë të integrohet në skuadrën e Arsenalit."[36] Sánchez zhvilloi paraqitjen e tij të parë me Arsenalin më 2 gusht 2014, duke u aktivizuar si zëvëndësues në fitoren 5–1 kundër Benficës në turnamentin para-sezonal Emirates Cup.[38]

Sezoni 2014–15Redakto

Sánchez luajti ndeshjen e tij të parë zyrtare për klubin më 10 gusht kundër Manchester CitytCommunity Shield, duke u aktivizuar në pjesën e dytë si zëvëndësues; Arsenali fitoi ndeshjen 3–0.[39] Më 16 gusht, ai debutoi edhe në Premier Ligë në ndeshjen ndaj Crystal Palace, duke asistuar golin e barazimit të Laurent Koscielnyt në një fitore 2–1 në shtëpi.[40] Goli i tij i parë me Arsenalin erdhi më 27 gusht në ndeshjen kundër Beşiktaş, duke mposhtur portierin kundërshtar Tolga Zengin me një gjuajtje të ulët; ky gol i dha fitoren 1–0 ekipit si dhe i siguroi një vend në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve me rezultatin e përgjithshëm 1–0.[41] Pas ndeshjes, trajneri Wenger ishte plot me vlerësime për lojtarin, duke thënë: "Ai pati një lojë të mirë, jo vetëm nga ana teknike por edhe nga ana luftarake. Ai ishte i qëndrueshëm, i rrezikshëm dhe tregoi shpirt të madh luftarak, cilësi këto që do të jenë shumë të rëndësishme në Premier Ligë."[42] Goli i tij i parë në kampionat erdhi katër ditë më vonë në barazimin 1–1 kundër skuadrës së sapongjitur Leicester City.[43] Ky gol më pas u pasua nga një tjetër në ndeshjen e rradhës kundër kampionëve në fuqi të Manchester Cityt; Sánchez shfaqi një teknikë të përkryer me një gjuajtje volley me pjesën e jashtëme të këmbës së majtë e cila mposhti portierin Joe Hart në një fitore 2–2 në Emirates Stadium.[44]

Sánchez shënoi golin e katërt për Arsenalin me një goditje dënimi në disfatën 2–1 kundër Southampton në Kupën e Ligës.[45] Më 1 tetor, ai shënoi golin e parë në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve në fitoren 4–1 kundër Galatasarayt, duke asistuar gjithashtu edhe dy nga tre golat e Danny Welbeck.[46] Shtatëmbëdhjetë ditë më vonë, ai shënoi dhe asistoi në barazimin 2–2 kundër Hull Cityt në shtëpi. Në ndeshjen e rradhës në kampionat, Sánchez shënoi një dopietë kundër Sunderlandit, duke përfituar nga gabimet e bëra nga mbrojtësi Wes Brown dhe ish portieri i Arsenalit Vito Mannone.[47] Më 1 nëntor, Sánchez shënoi një tjetër dopietë, këtë herë në suksesin 3–0 në Burnley; me këtë dopietë, ai arriti në shifrën dhjetë gola në të gjitha kompeticionet.[48][48] Sánchez vazhdoi formën e tij të mirë me një tjetër gol në Ligën e Kampioneve, këtë herë në fitoren 2–0 kundër Borussia Dortmund, që i siguroi Arsenalit kualifikimin në fazën me eliminim direkt.[49] Më 3 dhjetor, kiliani i dhuroi Arsenalit një fitore minimale kundër Southampton falë një goli të shënuar në minutën e 89të.[50]

 
Sánchez gjatë paradës së Arsenalit për fitoren e Kupës FA në vitin 2015.

Më 26 dhjetor, Sánchez shënoi golin e parë të ekipit të tij në fitoren 2–1 në shtëpi ndaj Queens Park Rangers dhe më pas asistoi golin e çekut Tomáš Rosický; para kësaj, ai fitoi një penallti pasi u hodh në zonë nga Armand Traoré, por gjuajtja e tij u prit nga portieri kundërshtar Robert Green.[51] Në ndeshjen e parë për vitin 2015, Sánchez shënoi dhe asistoi golat e parë në Kupën FA kundër Hull Cityt, ekipi finalist i vitit të kaluar, duke ndihmuar Arsenalin të kalojë me sukses raundin e tretë; gjatë kësaj ndeshje, ai asistoi golin e Per Mertesacker në minutën e 82të, para se dy minuta më vonë të zëvëndësohej nga Chuba Akpom.[52] Në ndeshjen e rradhës të Arsenalit në Premier Ligë, Sánchez u përfshi në të tre golat e fitores 3–0 kundër Stoke Cityt; ai fillimisht asistoi golin e Laurent Koscielnyt dhe më pas shënoi një dopietë vetë. Paraqitja e tij u vlerësua nga legjenda e klubit Thierry Henry, i cili e quajti atë "blerjen më të mirë të Arsenalit në gjashtë vitet e fundit."[53]

Më 4 mars, Sánchez iu dha fund një serie prej tetë ndeshjesh pa gol duke shënuar një golin e dytë në fitoren 2–1 ndaj QPR 2–1 në Loftus Road.[54][55] Një muaj më vonë, në suksesin 4–1 kundër Liverpoolit, Sánchez u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes pasi shënoi golin e tretë të ekipit të tij.[56]

Më 18 prill, Sánchez shënoi të dy golat e Arsenalit në fitoren 2–1 në shtesë kundër Reading në gjysëm-finalen e Kupës FA.[57] Tetë ditë më vonë, ai ishte lojtari i vetëm i Arsenalit që u përfshi në Ekipin e Vitit të PFA.[58] Më 4 maj, Sánchez shënoi dopietën e rradhës në suksesin 3–1 si vizitor ndaj Hull Cityt.[59] Në fund të muajit, ai u votua PFA Lojtari i Vitit i Tifozëve për vitin 2015.[60]

Sánchez shënoi golin e 25të sezonal më 30 maj në finalen e Kupës FA kundër Aston VillësWembley Stadium, me një gjuajtje nga distanca, duke ndihmuar Arsenalin të triumfojë 4–0; ai gjatë ndeshjes asistoi edhe golin e sulmuesit Theo Walcott. Ai u bë kiliani i parë që shënon gol në një finale të Kupës FA që nga George Robledo, i cili në vitin 1952 për Newcastle United.[61] Ai e përfundoi sezonin duke fituar çmimin "Lojtari i Sezonit i Arsenalit".[62]

Sezoni 2015–16Redakto

 
Sánchez në aksion për Arsenalin në vitin 2016.

Sánchez e nisi sezonin 2015–16 duke luajtur si zëvëndësues në humbjen 2–0 kundër West Ham United në javën hapëse të Premier Ligës.[63] Një javë më vonë, në ndeshjen e parë si titullar, Sánchez shënoi në fitoren 2–1 kundër Selhurst Park; goditja e tij me kokë u devijua nga Damien Delaney dhe përfundoi në rrjetë, megjithatë, në fund, j'u quajt mbrojtësit si autogol.[64]

Më 26 shtator 2015, Sánchez i dha fund një serie prej dhjetë ndeshjesh pa gol në Premier Ligë duke shëuar tregolëshin e parë për Arsenalin në fitoren 5–2 kundër Leicester City. Kjo e bëri atë lojtarin e parë që shënon tregolësh në Serie A, La Liga dhe Premier Ligë.[65] Sánchez shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve për sezonin e ri disa ditë më vonë, në distafën 3–2 ndaj Olympiacos, duke mposhtur portierin Roberto me një gjuajtje me kokë pas krosimit të Theo Walcott.[66] Në ndeshjen e rradhës në kampionat, e fundit para fazës së kombëtareve, Sánchez shënoi për të tretën ndeshje rresht, duke realizuar një dopietë brënda 20 minutash në suksesin 3–0 të Arsenalit ndaj Manchester United në Emirates Stadium, duke u ngjitur në vendin e dytë në kampionat.[67] Pas rikthimit nga grrumbullimi me kombëtaren, Sánchez vazhdoi formën e tij pozitive, duke shënuar falë një asisti të Mesut Özil në fitoren 3–0 kundër WatfordVicarage Road, duke e mbajtur Arsenalin në vendin e dytë në kampionat; ky ishte gjithashtu goli i gjashtë në tre ndeshjet e tij të fundit në Premier Ligë.[68][69]

Pas një periudhe të shkurtër jashtë për shkak dëmtimi, Sánchez u rikthye në aksion më 30 janar 2016 në ndeshjen e raundit të katërt të Kupës FA kundër Burnley, duke shënuar golin e dytë të Arsenalit pas një krosimi të ulët nga Alex Oxlade-Chamberlain.[70] Më 5 mars, Sánchez shënoi golin e tij të parë në Premier Ligë që nga tetori i vitit të kaluar në derbin e Londrës së Veriut kundër rivalëve të Tottenham Hotspur, duke shënuar golin e barazimit 2–2 në minutën e 76të që i mbajti Topçinjtë ende në garë për titullin kampion.[71] Në muajin prill, Sánchez shënoi në katër ndeshje rresht në kampionat, respektivisht kundër Watford, West Ham, Crystal Palace dhe West Bromwich Albion (dopietë).[72]

Sezoni 2016–17Redakto

 
Sánchez (i fotografuar duke festuar një gol ndaj Burnley me numrin 17) ju dha fanella me numrin 7 për sezonin 2016–17.

Gjatë prezantimit të fanellave të reja për sezonin 2016–17, Arsenali njoftoi se Sánchez do të ndërronte numrin e fanellës nga 17 në 7, numër që u la bosh pas largimit të çekut Tomáš Rosický.[73] Sánchez shënoi golin e parë të Arsenalit për sezonin e ri si dhe asistoi një tjetër në fitoren 3–1 si vizitor kundër Watford.[74] Goli i tij i parë në Ligën e Kampioneve erdhi më 13 shtator në barazimin 1–1 ndaj Paris Saint-Germain në fazën e grupeve, duke i siguruar Arsenalit një pikë në kryqytetin francez.[75][76] Sánchez vazhdoi me formën pozitive gjatë shtatorit duke shënuar kundër Hull Cityt dhe asistuar në fitoren 3–0 kundër Çelsit.[77][78] Pas kësaj, ai shënoi një dopietë në fitoren 4–1 kundër Sunderlandit në Stadium of Light; me këto gola, ai arriti në shifrën 50 gola me Arsenalin në 106 ndeshje në të gjitha kompeticionet.[79][80] Më 3 dhjetor, ai u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes kundër West Ham, duke shënuar tre gola dhe asistuar një tjetër në fitoren 5–1 në London Stadium.[81] Më 22 janar 2017, Sánchez shënoi penalltinë e parë për Arsenalin (dy të parat i kishte humbur) kundër Burnleyt në një fitore 3–1, e cila e ngjiti ekipin në vendin e dytë në Premier Ligë.[82][83] Ai shënoi golin e parë në Kupën FA të atij sezoni në fitoren 5–0 kundër Lincoln City në çerek-finale, duke arritur 21 gola në të gjitha kompeticionet.[84] Pas kësaj, Sánchez shënoi golin e fitores në suksesin 2–1 kundër Manchester Cityt, duke dërguar Arsenalin në finalen e Kupës FA për të tretën herë në katër vitet e fundit.[85][86]

Më 13 prill, Sánchez ishte një nga gjashtë të nominuarit për çmimin prestigjoz PFA Lojtari i Vitit.[87] Në muajin pasardhës, ai u shpall lojtari i sezonit i Arsenalit për të dytën herë.[88] Ai e mbylli sezonin duke u shpallur lojtari më i mirë në fitoren 2–1 kundër Çelsitfinalen e Kupës FA 2017, duke shënuar një nga golat e ekipit të tij; me këtë sukses, Arsenali e fitoi Kupën FA për herë të 13të, një rekord, kurse trajneri Arsène Wenger për herë të 7të, gjithashtu një rekord.[89] Sánchez e mbylli sezonin me 24 gola në Premier Ligë dhe 30 gola në të gjitha kompeticionet, duke u bërë lojtari i parë që nga Robin van Persie në sezonin 2011–12 që shënon 20 ose më shumë gola në kampionat.

Sezoni 2017–18Redakto

Sánchez u rikthye nga Kupa e Konfederatave 2017 i dëmtuar, duke bërë që të mos luajë në triumfin e ekipit ndaj Çelsit në FA Community Shield 2017 dhe në fitoren 4–3 kundër Leicester City në ndeshjen e parë të Premier Ligës. Ai luajti ndeshjen e tij të parë për sezonin e ri në humbjen 4–0 kundër Liverpoolit.[90] Përgjatë merkatos verore, kishte një rritje të zërave rreth së ardhmes së tij, me shumë raportime që tregonin se lojtari kishte dëshirë të largohej me qëllim për të luajtur në Ligën e Kampioneve.[91] Një kalim te Manchester City në ditën e fundit të merkatos ishte e pasuksesshme pasi oferta e Arsenalit për Thomas Lemar, zëvëndësuesin e kilianit, u refuzua.[92]

Ai shënoi golin e parë të sezonit në fitoren 3–1 të Arsenalit në Ligën e Evropës kundër Köln, duke mposhtur portierin Timo Horn me një gjuajtje nga jashtë zone.[93] Sánchez gjithashtu luajti edhe në fitoren minimale 1–0 kundër Doncaster Rovers në Kupën e Ligës, duke asistuar golin e Theo Walcott me një krosim të saktë.[94]

Sánchez shënoi golin e parë në Premier Ligë për sezonin e ri në fitoren 5–2 kundër Evertonit, duke asistuar gjithashtu edhe golin e mesfushorit Mesut Özil.[95] Ky gol u pasua nga një tjetër në fitoren 2–0 kundër Tottenham më 18 nëntor,[96] kurse një javë më vonë, ai shënoi golin polemizues në kohën shtesë në fitoren 1–0 ndaj Burnley.[97] Ai vazhdoi formën e tij pozitive duke shënuar për të tretën ndeshje rresht në fitoren shkatërrimtare 5–0 kundër Huddersfield Town.[98] Më 22 dhjetor, Sánchez shënoi me kokë golin e parë të ekipit të tij në barazimin 3–3 kundër Liverpoolit, në ndeshjen e fundit si vendas për vitin 2017.[99] Një javë më vonë, në ndeshjen e fundit për vitin 2017, Sánchez shënoi dy golat e tij të fundit si lojtar i Arsenalit në fitoren 3–2 në transfertë ndaj Crystal Palace.[100]

Manchester UnitedRedakto

Huazimi te InternazionaleRedakto

Më 29 gusht 2019, Sánchez kaloi te klubi italian Inter në formë huazimi për sezonin 2019–20.[101]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Kontinenti Tjetër Gjithsej
Division Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Cobreloa 2005 Primera División 35 3 3 0 38 3
2006 12 9 12 9
Gjithsej 47 12 3 0 50 12
Colo-Colo 2006 Primera División 18 4 9 1 27 5
2007 14 1 7 3 21 4
Gjithsej 32 5 16 4 48 9
River Plate 2007–08 Primera División 23 4 8 0 31 4
Udinese 2008–09 Serie A 32 3 2 0 9 0 43 3
2009–10 32 5 4 1 36 6
2010–11 31 12 2 0 33 12
Gjithsej 95 20 8 1 9 0 112 21
Barcelona 2011–12 La Liga 25 12 7 1 6 2 3 0 41 15
2012–13 29 8 6 2 9 1 2 0 46 11
2013–14 34 19 9 2 9 0 2 0 54 21
Gjithsej 88 39 22 5 24 3 7 0 141 47
Arsenal 2014–15 Premier League 35 16 6 4 1 1 9 4 1 0 52 25
2015–16 30 13 3 1 1 0 7 3 0 0 41 17
2016–17 38 24 5 3 0 0 8 3 51 30
2017–18 19 7 0 0 2 0 1 1 0 0 22 8
Gjithsej 122 60 14 8 4 1 25 11 1 0 166 80
Manchester United 2017–18 Premier League 12 2 4 1 2 0 18 3
2018–19 20 1 3 1 0 0 4 0 27 2
Gjithsej 32 3 7 2 0 0 6 0 45 5
Internazionale (huazim) 2019–20 Serie A 0 0 0 0 0 0 0 0
Gjithsej karriera 439 143 51 16 4 1 91 18 8 0 593 178

KombëtarjaRedakto

Redaktuar më 5 shtator 2019[102]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Kili 2006 5 0
2007 4 1
2008 9 2
2009 9 5
2010 7 4
2011 11 2
2012 8 0
2013 11 8
2014 13 4
2015 14 5
2016 15 5
2017 13 3
2018 5 2
2019 7 2
Gjithsej 131 43

Golat me kombëtarenRedakto

TrofeRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ "Colo Colo se dio un festín y se quedó con el Superclásico en el Monumental" (në spanjisht). Emol.com. 13 tetor 2006. Marrë më 21 korrik 2014.
 2. ^ "La Serena tuvo una reacción increíble para frenar la racha de Colo Colo" (në spanjisht). Radio Cooperativa. 1 nëntor 2006. Marrë më 21 korrik 2014.
 3. ^ "Prensa costarricense destroza a Alajuelense tras derrota con Colo Colo" (në spanjisht). Emol.com. Marrë më 21 korrik 2014.
 4. ^ "Pachuca se queda con la corona y Colo Colo con las lágrimas" (në spanjisht). Emol.com. 13 dhjetor 2006. Marrë më 21 korrik 2014.
 5. ^ "Udinese cierra polémicas y presenta oficialmente a Alexis Sánchez" [Udinese i jep fund polemikave dhe prezanton zyrtarisht Alexis Sánchez] (në spanjisht). Emol.com. 22 korrik 2008. Marrë më 4 shtator 2019.
 6. ^ "Gran debut de Alexis Sánchez en Udinese" [Debutim i madh i Alexis Sánchez me Udinesen] (në spanjisht). adn mundo.cl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 korrik 2008. Marrë më 27 korrik 2008.
 7. ^ "Udinese vs. Bologna 1 – 0" (në anglisht). Soccerway. 8 shkurt 2009. Marrë më 4 shtator 2019.
 8. ^ "Gokhan Inler Sends The Rossoneri Packing From Coppa Italia" [Gokhan Inler largon kuqezinjtë nga Coppa Italia] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 27 shkurt 2010.
 9. ^ "Alexis Sánchez anotó en eliminación de Udinese ante la Roma" (në spanjisht). triunfo.cl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 prill 2010. Marrë më 22 prill 2009.
 10. ^ "Palermo vs. Udinese 0 – 7" (në anglisht). Soccerway. 27 shkurt 2011. Marrë më 8 shtator 2019.
 11. ^ Stefano Pontoni (27 tetor 2016). "Palermo-Udinese 0-7, Guidolin: "Dissi ai miei di non infierire ma Sanchez quel giorno avrebbe fatto 10 gol"" (në italisht). Tuttoudinese.it. Marrë më 8 shtator 2019.
 12. ^ "Alexis Sanchez picks his Ultimate XI – and no Arsenal players feature!" [Alexis Sanchez zgjedh formacionin e tij më të mirë – dhe asnjë nga lojtarët e Arsenalit nuk janë!] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 7 shtator 2018.
 13. ^ "Alexis Sanchez: I want to emulate Ronaldo" [Alexis Sanchez: Dua t'i ngjaj Ronaldos] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 7 shtator 2018.
 14. ^ "Barça sign Alexis Sánchez" [Barça firmos me Alexis Sánchez] (në anglisht). FC Barcelona. 20 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 25 korrik 2011.
 15. ^ a b "Alexis Sanchez joins Barcelona from Udinese for £23m" [Alexis Sanchez i bashkohet Barcelonës nga Udinese për 23 milion £] (në anglisht). BBC Sport. 21 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 26 korrik 2011.
 16. ^ "Barcelona confirm £23.75m deal to buy Alexis Sánchez from Udinese" [Barcelona konfirmon marrëveshjen 23.75 milion £ për blerjen e Alexis Sánchez nga Udinese]. The Guardian (në anglisht). 21 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 26 korrik 2011.
 17. ^ "Messi and Sanchez miss Barcelona's Stateside clash with Man United" [Messi dhe Sanchez do të humbasin përplasjen e Barcelonës me Man United]. Daily Mail (në anglisht). 26 korrik 2011. Marrë më 26 korrik 2011.
 18. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DM Barcelona transfer
 19. ^ "Bingo Rooms & Promotions". Barcaloco.com (në anglisht). 9 mars 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 20. ^ Timm Higgings (11 gusht 2017). "Remembering the 2011 Spanish Supercup between Real Madrid and Barcelona" [Duke kujtuar Superkupën Spanjolle 2011 ndërmjet Real Madridit dhe Barcelonës]. Managing Madrid (në anglisht). Marrë më 5 shtator 2019.
 21. ^ "2011: Number four for Barcelona" [2011: Numri katër për Barcelonën] (në anglisht). UEFA.com. 26 gusht 2011. Marrë më 5 shtator 2019.
 22. ^ "Five-star Barca smash Villarreal" [Barça me pesë yje shkatërron Villarrealin] (në anglisht). Sky Sports. 30 gusht 2011. Marrë më 5 shtator 2019.
 23. ^ "Barcelona lose Alexis Sánchez to injury" [Barcelona humbet Alexis Sánchez për shkak dëmtimi] (në anglisht). UEFA.com. 10 shtator 2011. Marrë më 5 shtator 2019.
 24. ^ "Barcelona reach last 16" [Barcelona arrin 16 të fundit] (në anglisht). Sky Sports. 1 nëntor 2011. Marrë më 5 shtator 2019.
 25. ^ Sid Lowe (10 dhjetor 2011). "Cesc Fàbregas scores in El Clásico as Barcelona beat Real Madrid" [Cesc Fàbregas shënon në El Clásico, Barcelona mposht Real Madridin] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 5 shtator 2019.
 26. ^ Jamie Casey (14 shkurt 2012). "Barca beat brave Bayer" [Barça mposht Bayerin e guximshëm] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 5 shtator 2019.
 27. ^ Brassell, Andy (2 tetor 2012). "Clinical Barcelona show mettle at Benfica" [Barcelona klinikale tregon karakter në Benfica] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 17 korrik 2014.
 28. ^ "Sanchez relieved to break goal drought" [Sanchez i lehtësuar të thyej zbraztinë e golave] (në anglisht). ESPN FC. 10 shkurt 2013. Marrë më 6 shtator 2019.
 29. ^ "FC Barcelona 2012/13 Season in Review: Alexis Sanchez" [Rishikimi i sezonit 2012/13 i FC Barcelonës] (në anglisht). Barcablaugranes.com. 1 gusht 2013. Marrë më 6 shtator 2019.
 30. ^ "Barcelona equal La Liga record of 100 points" [Barcelona barazon rekordin e 100 pikëve të La Ligës]. Reuters (në anglisht). Emirates247.com. 2 qershor 2013. Marrë më 6 shtator 2019.
 31. ^ "Barcelona 2–1 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 26 tetor 2013. Marrë më 7 shtator 2019.
 32. ^ "First hat trick for Alexis Sánchez" [Tregolëshi i parë për Alexis Sanchez] (në anglisht). FC Barcelona. 5 janar 2014. Marrë më 7 shtator 2019.
 33. ^ "Liverpool target Wilfried Bony and Alexis Sanchez to add more goals to their already fearsome attack" [Objektivat e Liverpoolit Wilfried Bony dhe Alexis Sanchez do t'i shtojnë më shumë gola në sulmin e tyre tashmë të frikshëm] (në anglisht). Metro. 18 maj 2014. Marrë më 18 maj 2014.
 34. ^ "Spanish La Liga Stats: Top Goal Scorers – 2013–14" [Statistikat e La Ligas Spanjolle: Gola Shënuesit më të mirë – 2013] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 18 maj 2014.
 35. ^ "Sançez lë pushimet, firmos me Arsenalin". Panorama Sport. 11 korrik 2014. Marrë më 29 gusht 2019.
 36. ^ a b c "Alexis Sanchez agrees to join Arsenal" [Alexis Sanchez pranon t'i bashkohet Arsenalit] (në anglisht). Arsenal F.C. 10 korrik 2014. Marrë më 10 korrik 2014.
 37. ^ "Alexis Sanchez: Barcelona forward signs for Arsenal" [Alexis Sanchez] (në anglisht). BBC Sport. 10 korrik 2014. Marrë më 10 korrik 2014.
 38. ^ Paul Doyle (2 gusht 2014). "Arsenal's Yaya Sanogo hits four in friendly rout of Benfica" [Yaya Sanogo i Arsenalit shënon katër gola në goleadën në miqësoren ndaj Benficës] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 3 gusht 2014.
 39. ^ Harris, Chris (10 gusht 2014). "Man City 0–3 Arsenal – Match report" [Man City 0–3 Arsenal – Raport i ndeshjes] (në anglisht). Arsenal F.C. Marrë më 13 gusht 2014.
 40. ^ Chowdhury, Saj (16 gusht 2014). "Arsenal 2–1 Crystal Palace" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 gusht 2014.
 41. ^ Phil McNulty (27 gusht 2014). "Arsenal 1–0 Besiktas" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 gusht 2019.
 42. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura profile
 43. ^ Whalley, Mike (31 gusht 2014). "Leicester 1–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 31 gusht 2014.
 44. ^ McNulty, Phil (13 shtator 2014). "Arsenal 2–2 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 13 shtator 2014.
 45. ^ Kelly, Rob (23 shtator 2014). "Arsenal 1–2 Southampton – Match Report" [Arsenal 1–2 Southampton – Raporti i ndeshjes] (në anglisht). Arsenal F.C. Marrë më 1 tetor 2014.
 46. ^ "Champions League: Danny Welbeck nets hat-trick as Arsenal ease past Galatasaray" [Liga e Kampioneve: Danny Welbeck shënon tre gola me Arsenalin që kalon me lehtësi Galatasarayn] (në anglisht). Sky Sports. 1 tetor 2014. Marrë më 1 tetor 2014.
 47. ^ Winton, Richard (25 tetor 2014). "Sunderland 0–2 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 48. ^ a b Gheerbrant, James (1 nëntor 2014). "Arsenal 3–0 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 49. ^ Chowdhury, Saj. "Arsenal 2–0 Borussia Dortmund" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 50. ^ McNulty, Phil (3 dhjetor 2014). "Arsenal 1–0 Southampton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 51. ^ Lewis, Aimee (26 dhjetor 2014). "Arsenal 2–1 QPR" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 dhjetor 2014.
 52. ^ Jurejko, Jonathan. "Arsenal 2–0 Hull City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 53. ^ Whaling, James (14 janar 2015). "Alexis Sanchez is Arsenal's best signing in the last six years, says Gunners legend Thierry Henry" [Alexis Sanchez është blerja më e mirë e Arsenalit në gjashtë vitet e funditë, thotë legjenda e topçinjëve Thierry Henry]. Daily Mirror (në anglisht). Marrë më 4 prill 2015.
 54. ^ Farmery, Tom (5 mars 2015). "'He never gives up' – Arsenal manager Arsene Wenger praises Alexis Sanchez after ending barren spell" ['Ai kurr nuk dorëzohet' – Trajneri i Arsenalit Arsene Wenger vlerëson Alexis Sanchez pasi i dha fund rekordit pa shënuar] (në anglisht). London Evening Standard. Marrë më 4 prill 2015.
 55. ^ Barlow, Matt. "QPR 1–2 Arsenal: Olivier Giroud and Alexis Sanchez strike to down R's" [QPR 1–2 Arsenal: Olivier Giroud dhe Alexis Sanchez mposhtin R-të]. Daily Mail (në anglisht). Marrë më 4 prill 2015.
 56. ^ McNulty, Phil. "Arsenal 4–1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 57. ^ "Holders Arsenal reached a record 19th FA Cup final after two goals from Alexis Sanchez sealed victory over Reading in extra-time" [Kampionët në fuqi Arsenal arrijnë finalen e 19të të Kupës FA pas dy golave nga Alexis Sanchez për të vulosur fitoren ndaj Reading në kohën shtesë] (në anglisht). BBC Sport. 18 prill 2015. Marrë më 18 prill 2015.
 58. ^ "Chelsea's Eden Hazard named PFA Player of the Year" [Eden Hazard i Çelsit emërohet Lojtari i Vitit PFA] (në anglisht). BBC Sport. 26 prill 2015. Marrë më 7 maj 2018.
 59. ^ "Hull City 1–3 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 4 maj 2015. Marrë më 2 shtator 2019.
 60. ^ "Alexis Sanchez Crowned PFA Fans' Player of the Year" [Alexis Sanchez kurorëzohet PFA Lojtari i Vitit i Tifozëve] (në anglisht). 90min.com. Marrë më 18 korrik 2015.
 61. ^ "FA Cup final – FT: Arsenal 4–0 Villa" [Finalja e Kupës FA– FT: Arsenal 4–0 Villa] (në anglisht). BBC Sport. 30 maj 2015. Marrë më 2 shtator 2019.
 62. ^ "Player of the season and the winner is." [Lojtari i Sezonit dhe fituesi është..] (në anglisht). Arsenal F.C. 10 qershor 2015. Marrë më 2 shtator 2019.
 63. ^ Chris Osborne (9 gusht 2015). "Arsenal 0–2 West Ham United" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 shtator 2019.
 64. ^ "Crystal Palace 1–2 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 16 gusht 2015. Marrë më 3 shtator 2019.
 65. ^ "Leicester 2–5 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 26 shtator 2015. Marrë më 3 shtator 2019.
 66. ^ "Arsenal vs Olympiacos Champions League" [Arsenal vs Olympiacos Liga e Kampioneve]. The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 3 shtator 2019.
 67. ^ "Arsenal 3–0 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 tetor 2015.
 68. ^ "Watford 0 – Arsenal 3". Daily Mail (në anglisht). 17 tetor 2015. Marrë më 4 shtator 2019.
 69. ^ "Watford 0–3 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 17 tetor 2015. Marrë më 4 shtator 2019.
 70. ^ "Arsenal 2–1 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. 30 janar 2016. Marrë më 4 shtator 2019.
 71. ^ "Tottenham Hotspur 2–2 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 5 mars 2016. Marrë më 4 shtator 2019.
 72. ^ "English Premier League: Alexis Sanchez double lifts Arsenal into third place" [Premier Liga Angleze: Dopieta e Alexis Sanchez ngjit Arsenalin në vendin e tretë] (në anglisht). The Sydney Morning Herald. 22 prill 2016. Marrë më 4 shtator 2019.
 73. ^ "Arsenal and PUMA launch new home kit" [Arsenal dhe Puma prezantojnë fanellën e re të shtëpisë] (në anglisht). Arsenal F.C. 25 maj 2016. Marrë më 25 maj 2016.
 74. ^ "Arsenal 3–1 Watford" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 shtator 2019.
 75. ^ "PSG 1–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 13 shtator 2016. Marrë më 5 shtator 2019.
 76. ^ "PSG 1–1 Arsenal". Daily Mail (në anglisht). 13 shtator 2016. Marrë më 5 shtator 2019.
 77. ^ "Hull City 1 – 4 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 shtator 2019.
 78. ^ "Arsenal 3–0 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 shtator 2019.
 79. ^ "Sunderland 1–4 Arsenal: Alexis Sanchez stars" [Sunderland 1–4 Arsenal: Alexis Sanchez shkëlqen]. Daily Mirror (në anglisht). Marrë më 5 shtator 2019.
 80. ^ "Alexis Sanchez reaches 50 goals in all competitions for the Gunners" [Alexis Sanchez arrin 50 gola në të gjitha kompeticionet për Topçinjtë]. Metro (në anglisht). Londër. Marrë më 5 shtator 2019.
 81. ^ Jennings, Patrick (3 dhjetor 2016). "West Ham United 1–5 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 82. ^ "Arsenal 2–1 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. 11 tetor 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 83. ^ "As it happened: Arsenal vs Burnley" (në anglisht). The Independent. 22 janar 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 84. ^ "Arsenal 5–0 Lincoln City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 7 shtator 2019.
 85. ^ "Arsenal 2–1 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 7 shtator 2019.
 86. ^ "FA Cup: AET: Arsenal 2–1 Man City-Sanchez hits winner" [Kupa FA: AET: Arsenal 2–1 Man City-Sanchez shënon golin e fitores] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 7 shtator 2019.
 87. ^ "Chelsea 4–2 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 22 prill 2017. Marrë më 7 shtator 2019.
 88. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura ArsenalAward*
 89. ^ Sam Wallace (27 maj 2017). "Arsenal 2 Chelsea 1: Aaron Ramsey seals Arsene Wenger's record seventh FA Cup win in magnificent final" [Arsenal 2 Chelsea 1: Aaron Ramsey vulos fitoren rekord të shtatë të Arsene Wenger në Kupën FA në një finale madhështore] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 7 shtator 2019.
 90. ^ "Liverpool 4–0 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 27 gusht 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 91. ^ "Alexis Sanchez admits he wants to leave Arsenal and play in the Champions League next season" [Alexis Sanchez pranon se ai dëshiron të largohet nga Arsenali dhe të luajë në Ligën e Kampioneve sezonin e ardhshëm] (në anglisht). The Independent. 15 korrik 2017. Marrë më 24 shtator 2018.
 92. ^ Ornstein, David (1 shtator 2017). "Alexis Sanchez: Manchester City accept defeat in Arsenal striker pursuit" [Alexis Sanchez: Manchester City pranon humbjen në ndjekjen e sulmuesit të Arsenalit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 93. ^ "Arsenal 3–1 FC Cologne" (në anglisht). BBC Sport. 14 shtator 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 94. ^ "Arsenal 1–0 Doncaster Rovers" (në anglisht). BBC Sport. 20 shtator 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 95. ^ McNulty, Phil (22 tetor 2017). "Everton 2–5 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 96. ^ McNulty, Phil (18 nëntor 2017). "Arsenal 2–0 Tottenham Hotspur" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 97. ^ "Burnley 0–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 26 nëntor 2017. Marrë më 30 shtator 2019.
 98. ^ "Arsenal 5–0 Huddersfield Town" (në anglisht). BBC Sport. 29 nëntor 2017.
 99. ^ Rose, Gary (22 dhjetor 2017). "Arsenal 3–3 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 100. ^ Rose, Gary (28 dhjetor 2017). "Crystal Palace 2–3 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 101. ^ "ZYRTARE/ Interi bëhet i frikshëm, vjen prezantimi për afrimin e fundit në merkato". Panorama Sport. 29 gusht 2019. Marrë më 31 gusht 2019.
 102. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Alexis Sánchez" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 14 shtator 2019.
 103. ^ a b c "Arsenal.com: Alexis Sanchez Player Profile" [Arsenal.com: Alexis Sanchez Profili i Lojtarit] (në anglisht). Marrë më 11 shkurt 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto