West Ham United Football Club është një Klub futbollist në Angli bazuar në Upton Park, qytet i vogël i Newham Londër, Lindjen Londër. Ata kanë luajtur në ndeshjet e tyre në shtëpi të Olympic Stadium.

West Ham United F.C.
Pseudonimi(et)The Irons
The Hammers
The Academy of Football
Themeluar1895; 119 vite më parë, si Thames Ironworks
StadiumiOlympic Stadium
Kapaciteti60,000 vende
PronariFlamuri David Sullivan 51.1%
Flamuri David Gold 35.1%
Minority Investors 13.8%
TrajneriFlamuri Slaven Bilić
LigaPremier League
2018–1910
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Ky klub u krijua fillimisht si Thames Ironworks F.C.1895 dhe më pas u reformuar, në 1900 si Perëndimi proshutë të Bashkuara. Ata fillimisht konkurruan në Ligën Jugore dhe Perëndimore Lidhjes përpara se të bashkohet me të plotë Football Lidhjes në 1919 dhe ka gëzuar në krye të tyre të parë në sezonin 1923, duke paraqitur në fazën e parë të Kupës fa përfundimtare që do të mbahet në Wembley në atë vit kundër Bolton Wanderers. Klubi i kanë fituar të Kupën FA tri herë: në 1964, 1975 dhe 1980. Ato kanë qenë gjithashtu dy herë runners-up, në 1923 dhe 2006.

Në 1965, ata fituan Europian Kupën Fituesit e Kupës, dhe në vitin 1999 ata fituan Kupën Intertoto.

Ata gjithashtu fitoi inauguruese Football Lidhjes Luftës Kupën në 1940. Klubi më i mirë i ligës përfundimtar pozicion është në vendin e tretë 1985-86 (e vjetër) First Division.

West Ham aktualisht konkurrojnë në Kryeministri i Lidhjes, dhe përfundoi në 10. Pozicion në 2007-08 sezonit. Ata kanë qenë anëtarë të Lidhjes Kryeministri për të gjithë, por tre sezonet e saj që nga krijimi në vitin 1992, dhe e tyre më të larta të përfundojë në Kryeministri i Lidhjes ishte në 5. 1998-99.

Historia Redakto

Lindja e West Ham United Redakto

Vitet e lavdishme Redakto

Rënjet dhe ngritjet Redakto

Sezonet e fundit Redakto

Stema Redakto

Ngjyrat Redakto

Mbështetësit, huliganët dhe rivalitet Redakto

Mbështetësit Redakto

Huliganizmi Redakto

Rivalitetet Redakto

Pseudonimet Redakto

Stadiumi Redakto

The Academy of Football Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra momentale Redakto

Redaktuar më 21 janar 2017

Nr. Kombësia Poz. Lojtari

Alexis Sanchez

1   Pt Darren Randolph
2   Mb Winston Reid (vice-captain)
3   Mb Aaron Cresswell
4   Mf Håvard Nordtveit
5   Mb Álvaro Arbeloa
7   Mf Sofiane Feghouli
8   Mf Cheikhou Kouyaté
9   Sm Andy Carroll
10   Mf Manuel Lanzini
13   Pt Adrián
14   Mf Pedro Obiang
15   Sm Diafra Sakho
16   Mf Mark Noble (captain)
17   Mf Gökhan Töre (në huazim nga Beşiktaş)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
19   Mb James Collins
20   Sm André Ayew
21   Mb Angelo Ogbonna
22   Mb Sam Byram
23   Mb José Fonte
24   Sm Ashley Fletcher
26   Mb Arthur Masuaku
27   Mf Dimitri Payet
28   Sm Jonathan Calleri (në huazim nga Deportivo Maldonado)
30   Mf Michail Antonio
31   Mf Edimilson Fernandes
34   Pt Raphael Spiegel
35   Mb Reece Oxford
36   Mf Domingos Quina

Skuadra rezervë Redakto

Në huazim Redakto

Rezervat dhe akademia Redakto

Numrat e tërhequr Redakto

Kapitenët Redakto

West Ham Skuadra e Ëndërrave Redakto

Hammer of the Year Redakto

Stafi momental Redakto

Stafi i trajnerëve Redakto

Trajnerët Redakto

Pronësia dhe presidenti Redakto

Pronësia Redakto

Presidentët Redakto

Sponsorët e fanellës dhe prodhuesit e saj Redakto

Trofe Redakto

Vendor anything just one champions league in 1991-92 Redakto

Europian Redakto

Rezervat Redakto

Statistikat dhe rekordet Redakto

Shiko gjithashtu Redakto

Burime Redakto

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto