2015–16 UEFA Liga e Kampioneve

UEFA Liga e Kampionëve 2015-16 (Anglisht: 2015–16 UEFA Champions League) është sezoni i 61 i garës të ekipeve elitare të futbollit Evropia i organizuar nga UEFA, dhe sezoni i 24 që nga riemërimi i ti nga European Champion Clubs CupUEFA Champions League.

2015–16 UEFA Liga e Kampionëve
Scudo2009.jpg
Finalja do të organizohet në San Siro, Milan.
Detajet
Datat 30 qershor – 26 gusht 2015 (kualifikimet)
15 shtator 2015 – 28 maj 2016 (gara kryesore)
Skuadrat 32 (faza e grupeve)
78 (gkithsej) (from 53 associations)
Statistikat
Ndeshje të luajtura 80
Gola të shënuar 235 (2.94 për ndeshje)
Pjesëmarrja 3.035.059 (37.938 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirë Flag of Portugal.svg Cristiano Ronaldo (7 gola)

Të dhënat janë përditësuar më25 nëntor 2015.

Finalja e UEFA Liga e Kampionëve 2016 do të luhet në stadiumin San SiroMilan, Itali.[1]

Ndryshimet e formatitRedakto

Komiteti Ekzekutiv i UEFA i mbajtur në maj 2013 miratoi ndryshimet e mëposhtme të UEFA Ligës se Kampioneve duke filluar nga sezoni 2015-16 (për një cikël tre-vjeçar deri në sezonin 2017-18)[2]:

  • Fituesi nga sezoni paraprak i UEFA Europa League do të kualifikohet në UEFA Champions League.
  • Kufiri i mëparshëm i maksimumit prej katër ekipe për një federatë do të rritet në pesë, që do të thotë se nëse mbajtësi i titullit Champions League ose mbajtësi i titullit Europa League janë në 3 ligat/federatat më të mira të rënditura na UEFA (por jo të dyja nga e njëjta) dhe përfundojnë jasht katërshes në ligën e tyre, ekipi i katërt i asaj lige nuk do ti ndalohet pjesmarrja në garë. Megjitatë, nëse edhe fituesi i titullit Champions League dhe fituesi i titullit Europa League janë nga liga e njëjtë e cila është pjesë e to 3 ligave më të mira, dhe përfundojnë sezonin jashteë top katërshes në ligën e tyre, atëherë ekipi i vendit të katërt do të duhet të luajë ngë garat e Europa League.[3]

Skuadrat pjesmarrëseRedakto

Rënditja e federataveRedakto

Përveç ndarjes bazuar në koeficientët e shteti, federatat mund të kenë ekipe të tjera që marrin pjesë në Ligën e Kampionëve, siç shënohet më poshtë:

  • (EL) – Një vend shtesë për fituesin e Europa League.
Rënditja Federata Koef. Ekipet Shënime
1   Spanja 97.713 4 +1(EL)
2   Anglia 84.748
3   Gjermania 81.641
4   Italia 66.938 3
5   Portugalia 62.299
6   Franca 56.500
7   Rusia 46.998 2
8   Holanda 44.312
9   Ukraina 40.966
10   Belgjika 36.300
11   Turqia 34.200
12   Greqia 33.600
13   Zvicra 33.225
14   Austria 30.925
15   Republika Çeke 29.350
16   Rumania 27.257 1
17   Izraeli 26.875
18   Qipro 23.250
Rënditja Federata Koef. Ekipet Shënime
19   Danimarka 21.300 1
20   Kroacia 19.625
21   Polonia 18.875
22   Bjellorusia 18.625
23   Skocia 16.566
24   Suedia 16.325
25   Bullgaria 15.625
26   Norvegjia 14.275
27   Serbia 14.125
28   Hungaria 11.625
29   Sllovenia 11.000
30   Sllovakia 11.000
31   Moldavia 10.375
32   Azerbajxhani 10.375
33   Gjeorgjia 9.875
34   Kazakistani 8.250
35   Bosnja dhe Hercegovina 7.500
36   Finlanda 7.175
Rënditja Federata Koef. Ekipet Shënime
37   Islanda 6.750 1
38   Letonia 6.250
39   Mali i Zi 6.000
40   Shqipëria 5.500
41   Lituania 5.250
42   Maqedonia e Veriut 5.250
43   Irlanda 5.125
44   Luksemburgu 4.875
45   Malta 4.833
46   Lihtenshtajni 4.500 0
47   Irlanda Veriore 3.625 1
48   Uellsi 3.000
49   Armenia 2.875
50   Estonia 2.875
51   Ishujt Faroe 2.125
52   San Marino 0.999
53   Andorra 0.833
54   Gjibraltari 0.000

EkipetRedakto

Në kllapa është e shënuar pozicioni në ligën e ekipit nga sezoni paraprak, përveç Sevilla e cila kualifikohet si fitues i titullit Europa League. (TH: Champions League - fitues i titullit; EL: Europa League fitues i titullit).[4][5]

Faza e grupeve
  BarcelonaTH (1st)   Bayern Munich (1st)   Porto (2nd)   Gent (1st)
  Real Madrid (2nd)   Wolfsburg (2nd)   Paris Saint-Germain (1st)   Galatasaray (1st)
  Atlético Madrid (3rd)   Borussia Mönchengladbach (3rd)   Lyon (2nd)   Olympiacos (1st)
  Chelsea (1st)   Juventus (1st)   Zenit Saint Petersburg (1st)   Sevilla (EL)
  Manchester City (2nd)   Roma (2nd)   PSV Eindhoven (1st)
  Arsenal (3rd)   Benfica (1st)   Dynamo Kyiv (1st)
Raundi Play-off
Champions Route League Route
  Valencia (4th)   Bayer Leverkusen (4th)   Sporting CP (3rd)
  Manchester United (4th)   Lazio (3rd)
Raundi i tretë kualifikues
Champions Route League Route
  Basel (1st)   Monaco (3rd)   Club Brugge (2nd)   Rapid Wien (2nd)
  Red Bull Salzburg (1st)   CSKA Moscow (2nd)   Fenerbahçe (2nd)   Sparta Prague (2nd)
  Viktoria Plzeň (1st)   Ajax (2nd)   Panathinaikos (2nd)
  Shakhtar Donetsk (2nd)   Young Boys (2nd)
Raundi i dytë kualifikues
  Steaua București (1st)   Malmö FF (1st)   Qarabağ (1st)   Skënderbeu Korçë (1st)
  Maccabi Tel Aviv (1st)   Ludogorets Razgrad (1st)   Dila Gori (1st)   Žalgiris Vilnius (1st)
  APOEL (1st)   Molde (1st)   Astana (1st)   Vardar (1st)
  Midtjylland (1st)   Partizan (1st)   Sarajevo (1st)   Dundalk (1st)
  Dinamo Zagreb (1st)   Videoton (1st)   HJK (1st)   Fola Esch (1st)
  Lech Poznań (1st)   Maribor (1st)   Stjarnan (1st)   Hibernians (1st)
  BATE Borisov (1st)   Trenčín (1st)   Ventspils (1st)
  Celtic (1st)   Milsami Orhei (1st)   Rudar Pljevlja (1st)
Raundi i parë kualifikues
  Crusaders (1st)   Pyunik (1st)   B36 Tórshavn (1st)   FC Santa Coloma (1st)
  The New Saints (1st)   Levadia Tallinn (1st)   Folgore (1st)   Lincoln Red Imps (1st)

Faza kualifikueseRedakto

Raundi i parë kualifikuesRedakto

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Lincoln Red Imps   2–1   FC Santa Coloma 0–0 2–1
Crusaders   1–1 (a)   Levadia Tallinn 0–0 1–1
Pyunik   4–2   Folgore 2–1 2–1
B36 Tórshavn   2–6   The New Saints 1–2 1–4

Raundi i dytë kualifikuesRedakto

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Hibernians   3–6   Maccabi Tel Aviv 2–1 1–5
APOEL   1–1 (a)   Vardar 0–0 1–1
Qarabag   1–0   Rudar Pljevlja 0–0 1–0
Sarajevo   0–3   Lech Poznan 0–2 0–1
Maribor   2–3   Astana 1–0 1–3
BATE Borisov   2–1   Dundalk 2–1 0–0
Ventspils   1–4[A]   HJK 1–3 0–1
Midtjylland   3–0   Lincoln Red Imps 1–0 2–0
Molde   5–1   Pyunik 5–0 0–1
Malmö FF   1–0   Žalgiris Vilnius 0–0 1–0
Celtic   6–1   Stjarnan 2–0 4–1
Trencín   3–4   Steaua Bucure?ti 0–2 3–2
Partizan   3–0   Dila Gori 1–0 2–0
Ludogorets Razgrad   1–3   Milsami Orhei 0–1 1–2
Dinamo Zagreb   4–1[A]   Fola Esch 1–1 3–0
Skënderbeu Korçë   6–4   Crusaders 4–1 2–3
The New Saints   1–2   Videoton 0–1 1–1 (a.e.t.)
Shënime

Renditja e ndeshjeve të anulluara pas shortit fillestar.

Raundi i tretë kualifikuesRedakto

Faza Play-offRedakto

Faza e grupeveRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Milan to host 2016 UEFA Champions League final" (në anglisht). UEFA.org. 18 shtator 2014.
  2. ^ "Added bonus for UEFA Europa League winners" (në anglisht). UEFA.org. 24 maj 2013.
  3. ^ "UEFA Access List 2015/18 with explanations" (PDF) (në anglisht). Bert Kassies.
  4. ^ "2015/16 UEFA Champions League participants" (në anglisht). UEFA.com. 18 qershor 2015.
  5. ^ "Qualification for European Cup Football 2015/2016" (në anglisht). Bert Kassies.

Shih edheRedakto


Lidhjet e jashtmeRedakto