KF Skënderbeu

Skenderbeu
(Përcjellë nga KF Skënderbeu Korçë)

Klubi Futbollistik Skënderbeu Korçë është një klub sportiv i Korçës. Klubi luan në Kategorinë Superiore ku sezonin e kaluar 2012-2013 zuri vendin e parë. Klubi ka marrë këtë emër për nder të Heroit tonë Kombëtar, Skënderbeu. Klubi i luan ndeshjet në Stadiumin Skënderbeu, me kapacitet 10,000 vende.

Skënderbeu Korçë
Logo SK Skënderbeu e re.png
Pseudonimi(et)Ujqërit e Dëborës
Bardhekuqtë
Juglindorët
Themeluar15 prill, 1909
StadiumiStadiumi Skënderbeu
Kapaciteti10,000 vënde
PronariFlamuri Ardian Takaj
TrajneriFlamuri Ilir Daja
LigaKategoria Superiore
2020/217
Uebfaqja[[1] Club website]

Historia

Klubi u formua në qytetin e Korçës15 prill 1909 me emrin Vllazëria nga poeti dhe politikani Hilë Mosi, duke qenë kështu klubi sportiv më i vjetër në Shqipëri.

Gjatë viteve 1920 - 1922 për herë të parë në Korçë u formuan shoqëri sportive, të tilla si Përparimi dhe Sport Klub Korça ndërsa në vitin 1923 Liceu Kombëtar shqiptar formoi shoqërinë Shpresa.

U desh të vinte viti 1925 që Skënderbeu të lindte me këtë emër që e njohim sot. Në Korçë, futbolli nisi të bëhej gjithnjë e më tepër popullor dhe pothuajse çdo fushë përdorej nga sportdashësit e zonës për të luajtur. Kjo solli që shumë lagje e rrethina të Korçës të formonin skuadrat e tyre të vogla. Në vitin 1926 u formua shoqëria Zhgaba e po kështu një vit më pas u formuan edhe skuadra të voga lokale si Leka i Madh, Pirro, Brekverdhit, Zjarri, Tigri dhe Diamanti. Megjithatë Skënderbeu mundi të përfaqësojë qytetin dhe t'ia u dalë mbanë vështirësive, qoftë edhe politike.[1]

Stadiumi

KF Skënderbeu i luan ndeshjet në stadiumin "Skënderbeu" të qytetit të Korçës që ka një kapacitet prej 10,000 vendesh,dhe është njëkosisht stadiumi më i vjetër në Shqipëri. Stadiumi eshte i pajisur me nje fushe stervitore (aneks) moderen(e) e ndertuar ne vitin 2010 si edhe eshte ne procesin e pajisjes me ndricim. Tribuna Qendrore e stadiumit ka 500 vende prej te cilave rreth 100 i perkasin zones VIP. Stadiumi eshte nje Stadium Olimpik, i pajisur me piste atletike.

Sukseset

KF Skënderbeu ka fituar një herë Superligën dhe tre herë Kategorinë e Parë. Për herë të fundit KF Skënderbeu e fitoi Kategorinë e Parë në sezonin 2006/2007 dhe fitoi të drejtën të ngjitet përsëri në Superligë. Fredi Stefo ka qene Trajneri me i suksesshem i keti klubi, gjithashtu dhe i ekipit te te rinjve.

Kryesia

Presidenti i KF Skënderbeu është z.Ardjan Takaj, drejtor teknik është z.Gjergji Grabocka dhe trajner Z.Ilir Daja. Sponsori kryesor per sezonin 2009-2010 eshte Kafe Ama dhe Birra Korca.

Lojtarët

Skuadra aktuale

Redaktuar më 11 Shtator 2016
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Orges Shehi (Kapiteni)
3   Mb Gledi Mici
5   Mb Bajram Jashanica
7   Mf Enis Gavazaj
8   Mf Bakary Nimaga
11   Mf Leonit Abazi
12   Pt Erjon Llapanji
90   Sm Ali Sowe
19   Mb Tefik Osmani
21   Mf Argjend Mustafa
23   Mf Argjend Malaj
6   Mf Suad Sahiti
Nr. Pozicioni Lojtari
28   Mb Hektor Idrizaj
32   Mb Kristi Vangjeli
33   Mb Marko Radaš
49   Mf Serginho
70   Mf Ardit Hoxhaj
77   Sm Reza Karimi
78   Sm James Adeniyi
80   Mf Nurudeen Orelesi
88   Mf Sabjen Lilaj
95   Pt Aldo Teqja
99   Sm Masato Fukui
  Sm Marvin Ogunjimi

Lojtarë të rinj me eksperiencë në skuadrën e parë

Redaktuar më 31 janar 2015

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Kostandino Dramolli
11   Mf Kevin Pino
20   Mb Foti Tona
Nr. Pozicioni Lojtari
21   Sm Mario Kame
33   Mf Johan Becka
99   Mf David Kaçaj

Stafi momental

Pronësia

Pozicioni Name
Presidenti   Ardian Takaj
Bashk-presidenti   Agim Zeqo

Stafi drejtues

Pozicioni Emri
Trajneri   Mirel Josa
Ndihmës-trajneri   Milutin Kërçiç
Trajneri i portierëve   Ilir Bozhiqi
Përgatitësi atletik   Iris Selimi

Stafi mjeksor

Pozicioni Emri
Doktori i klubit  
Fizioterapisti   Jorgo Pantazi
Masazhatori   Denis Rrushi

Trajnerët

Trajneri Nga Deri Tituj Madhor
  Qemal Omari 1932 1938 1 Kampionati i vitit 1933
  Tato Bimbli 1945 1950 0
  Spiro Koçe 1950 1957 0
  S.Qirinxhiu 1957 1961 0
  M.Prodani 1961 1966 0
  Ilia Shuke 1966 1975 0
  Aleko Pilika 1975 1982 1 1975–76 Divizioni i Parë
  Kosta Koça 1982 1984
  Kosta Koça 1989 1990
  Gjergj Ballço 2004 2005 1 2004–05 Kategoria e Parë
  Jani Kaçi 2006 2008 1 2006–07 Kategoria e Parë
  Gerd Haxhiu 24 korrik 2009 9 janar 2010 0
  Andrea Marko 9 janar 2010 1 shkurt 2010 0
  Mirel Josa 8 shkurt 2010 7 qershor 2010 0
  Shkëlqim Muça 8 qershor 2010 17 shkurt 2011 0
  Shpëtim Duro 17 shkurt 2011 9 tetor 2011 1 2010–11 Superliga
  Stanislav Levy 10 tetor 2011 31 korrik 2012 1 2011–12 Superliga
  Mirel Josa 31 korrik 2012 4 2012–13 Superliga, 2013–14 Superliga, Superkupa 2013, Superkupa 2014

Sponsorizimi

Sponsorë kryesor

  • Sponsori zyrtar i fanellës – Ama Coffee
  • Sponsori zyrtar i transmetimit – SuperSport Albania
  • Sponsori zyrtar i prodhimit të fanellave – Legea

Sponsorë të tjerë

Referime

  1. ^ Teodor Vaso (2010-11-11). "Todo Vaso, mjeshtri i merituar, rrëfen historinë 80-vjeçare të futbollit korçar". Sporti Shqiptar. Marrë më 2010-11-12.[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme