Kategoria Superiore 2014-2015 është sezoni i 76të Zyrtar, ose i 79të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në gusht, 2014 dhe mbaroi në 22 Maj, 2015. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2014-2015
Kategoria Superiore 2014–15
Kategoria Superiore 2014–15
Sezoni 2014-2015
Skuadrat 10 skuadra
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
??
Ndeshjet 135
Golat 269
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2013–14 2015–16 ››

KS Skënderbeu janë kampionët në fuqi, kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të pestë rresht dhe të gjashtën gjithsej në historinë e klubit.

Ndryshimet

Redakto

Ndryshe nga sezonet e kaluara, sezoni 2014-2015 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale

Redakto

Skuadrat

Redakto

Tetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Elbasani dhe Apolonia; luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë shtatë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (6), Elbasani (2), Flamurtari (1) dhe Teuta (1).

Stadiumet dhe vendet

Redakto
Kategoria Superiore 2014–15 (Earth)
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. KF Apolonia Fier Stadiumi "Loni Papuçiu" 7,000
02. KF Elbasani Elbasan Stadiumi "Ruzhdi Bizhuta" 12,300
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. FK Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimi

Redakto
Klubi Trajneri Kapiteni Prodhuesi i fanellës Sponsori në fanellë
KF Apolonia   Elidon Demiri   Rudin Nako Givova
KF Elbasani   Ilirjan File   Eriol Merxha Givova Xhanini
FK Flamurtari   Ernest Gjoka   Franc Veliu Lescon TRK/Atlasjet
FK Kukësi   Agim Canaj   Artim Šakiri Adidas Kevin Construction
KF Laçi   Armando Cungu   Stipe Buljan Adidas
FK Partizani   Shpëtim Duro   Nderim Nexhipi Legea
KF Skënderbeu   Mirel Josa   Bledi Shkëmbi Legea Ama Caffe
KS Teuta   Hasan Lika   Bledjan Rizvani Erreà Caffè Pascucci
KF Tirana   Gugash Magani   Ervin Bulku Legea
KF Vllaznia   Baldo Ranieri   Ndriçim Shtubina Givova Grand Europa Resort

Ndeshjet

Redakto

Në Kategorinë Superiore 2014-2015 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë

Redakto
Shiko këtu: Kategoria Superiore 2014-2015#Rezultatet.

Faza e dytë

Redakto
Shiko këtu: Kategoria Superiore 2014-2015#Rezultatet.

Rezultatet

Redakto

Tabela e ligës

Redakto
Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Skënderbeu (C) 36 24 7 5 58 18 +40 79 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i dytë kualifikues
2 Kukësi 36 23 6 7 59 27 +32 75 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues
3 Partizani 36 22 7 7 42 24 +18 73
4 Tirana 36 21 8 7 47 27 +20 71
5 Laçi 36 20 9 7 46 19 +27 69 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[a]
6 Flamurtari 36 10 8 18 29 37 −8 38
7 Vllaznia[b] 36 11 5 20 27 41 −14 35
8 Teuta 36 9 2 25 31 54 −23 29
9 Apolonia (R) 36 7 4 25 19 56 −37 25 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Elbasani (R) 36 4 2 30 19 74 −55 14
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (R) ?
Notes:
  1. ^ Laçi u kualifikua në Rundi i parë kualifikues i Liga e Evropës duke fituar Kupën e Shqipërisë 2014–15.
  2. ^ Vllaznisë i janë hequr 3 pikë renditjes me vendim të FSHF-së.

Statistikat e sezonit

Redakto

Shënimet

Redakto

Shënimi

Redakto

Disiplina

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri Arkivuar 24 shtator 2019 tek Wayback Machine - E hapur me 11 shtator 2011
  3. ^ Skënderbeu vs Elbasani

Shih edhe

Redakto