Hape menynë kryesore

Klubi Futbollit Teuta Durrës është një klub i futbollit shqiptar nga Durrësi themeluar në vitin 1920 me emrin KS Urani të cilin e ndërruan pas dy viteve në SK Durrës. Pas pjesëmarrjes së skuadrës në Kategorinë e Parë të futbollit shqiptar në vitin 1930 klubi merr emrin e mbretëreshës ilire Teuta, duke u quajtur KS Teuta Durrës. Më 1946 pas Luftës së Dytë Botërore nga komunistët emërohen KS Ylli i Kuq Durrës deri në vitin 1949, nga i cili vit emërohen KS Durrës, pastaj më 1951 KS Puna Durrës, 1958 KS Lokomotiva Durrës e deri në vitin 1991 kur i rikthehet emri KS Teuta Durrës emër të cilin e mban edhe sot. Ndeshjet si vendas KS Teuta Durrës i luajnë në Stadiumin Niko DovanaDurrës. Shikueshmëria mesatare e ndeshjeve në stadiumin me kapacitet prej 13.000 vendeve është diku 3.000 shikues për ndeshje.

Teuta Durrës
TeutaLogo.gif
Emri i plotë Klubi Futbollit Teuta Durrës
Pseudonimi Djemtë e Detit
Durrësakë
Themelimi 1920; 98 vite më parë (1920)
Si ‘’Klubi Sportiv Urani’’
Stadiumi Stadiumi Niko Dovana
(Kapaciteti: 13,000)
President Edmond Hasanbelliu
Menaxheri Gentian Begeja
Liga Kategoria Superiore
2018–19 Kategoria Superiore, Vendi i 3-të
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë

Skuadra e klubit Teuta ka qenë një herë kampione e Kategorisë Superiore shqiptare dhe tre herë ka fituar Kupën e Shqipërisë. Në arenën e futbollit evropian ka marrë pjesë në [[UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA tri herë, në Kupën Intertoto ka luajtur po ashtu tri herë ndërsa në Kupën e Kupave një herë dhe në Kupën Ballkanike ka luajtur një herë.

Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Edmond Hasanbelliu.

Skuadra momentaleRedakto

TrofetëRedakto

KS Teuta janë fitues të Ligës Superiore shqiptare në vitet:

Skuadra:
Kujtim Shtama,
Xhevahir Kapllani,
Ardian Abazi,
Eugen Xhakoni,
Shpetim Kapidani,
Anesti Qendro,
Ardian Dashi,
Mikel Furrxhi,
Bajram Fraholli,
Alvaro Zalla,
Ilir Alliu,
Alban Mehmeti,
Ardian Bushi,
Elton Koca,
Artan Vila,
Dashamir Disha,
Enkelejd Dobi,
Marenglen Xhai,
Fatos Kuci,
Ilir Bushi,
Gentian Begeja,
Gazmend Canaku,
Elvis Kalaja
Trainer: Haxhi Ballgjini

KS Teuta ne kupat e EuropesRedakto

Nga korriku, 2013.

Sezoni Kompeticioni Raundi Shteti Klubi Ne Shtepi Jashte Shtepie Totali
1994/95 Kupa UEFA QR   Apollon Limassol 1–4 2–4 3–8
1995/96 UEFA Kupa e Kupave QR   TPS Turku 3–0 0–1 3–1
1R   AC Parma 0–2 0–2 0–4
1996/97 Kupa UEFA 1QR   FC Kosice 1–4 1–2 2–6
1999 UEFA Kupa Intertoto 1R   IA Akranes 2–1 1–5 3–6
2000/01 Kupa UEFA 2QR   SK Rapid Wien 0–4 0–2 0–6
2002 UEFA Kupa Intertoto 1R   Valletta 0–0 2–1 2–1
2R   Gloria Bistriţa 1–0 0–3 1–3
2004 UEFA Kupa Intertoto 1R   FK ZTS Dubnica 0–0 0–4 0–4
2005/06 KUPA UEFA 1QR   NK Široki Brijeg 3–1 0–3 3–4
2007/08 Kupa UEFA 1QR   NK Slaven Belupo 2–2 2–6 4–8
2012/13 UEFA Liga e Europës 1QR   FC Metalurgi Rustavi 0–3 1–6 1–9
2013/14 UEFA Liga e Europës 1QR   Dacia Chişinău 3–1 0–2 3–3 (a)
  • QR = Raundi kualifikuese
  • 1R = Raundi i pare
  • 2R = Raundi i dyte

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto