Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1993-94.

Kategoria Superiore 1993-94
Sezoni 1993-94
Fituesi KS Teuta
Zbritjet KS Lushnja
KF Sopoti
Golshënuesi
më i mirë
Edi Martini (KS Vllaznia) 14 gola
‹‹ Kategoria e Parë 1992-93 Kategoria e Parë
1994-95
 ››

Ky ishte Kampionati i 58-të i Shqipërisë. Nisi më 4 shtator, 1993 dhe përfundoi më 30 prill, 1994[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

Redakto
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Teuta 26 14 9 3 37 9 37
2 KF Tirana 26 13 7 6 36 16 33
3 FK Flamurtari 26 11 8 7 26 21 30
4 KS Vllaznia 26 11 6 9 33 28 28
5 KF Partizani 26 6 13 7 27 25 25
6 KS Dinamo 26 5 15 6 25 27 25
7 KF Apolonia 26 8 9 9 25 28 25
8 KS Elbasani 26 9 7 10 26 30 25
9 KF Albpetrol 26 8 8 10 31 31 24
10 KS Besëlidhja 26 9 6 11 27 33 24
11 KS Besa 26 8 8 10 24 37 24
12 KF Laçi 26 8 7 11 32 36 23
13 KS Lushnja 26 7 9 10 20 25 23
14 KF Sopoti 26 6 6 14 19 42 18

Përbërja e skuadrës fituese

Redakto
1. Teuta Durrës
 

Kujtim Shtama, Xhevahir Kapllani, Ardian Abazi, Eugen Xhakoni, Shpetim Kapidani, Anesti Qendro, Ardian Dashi, Mikel Furrxhi, Bajram Fraholli, Alvaro Zalla, Ilir Alliu, Alban Mehmeti, Ardian Bushi, Elton Koca, Artan Vila, Dashamir Disha, Enkelejd Dobi, Marenglen Xhai, Fatos Kuci, Ilir Bushi, Gentjan Begeja, Gazmend Canaku, Elvis Kalaja. Trajner: Haxhi Ballgjini.

Literatura

Redakto
  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime

Redakto
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 18 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)