Klubi Futbollistik Sopoti (ose shkurt KF Sopoti), është klub futbollistik shqiptar nga Librazhdi, Shqipëri që u krijua në vitin 1948 me emrin "Librazhdi".

Emri i plotëKlubi Sportiv Sopoti Librazhd
Pseudonimi(et)Sopotarët
Themeluar1948; 76 vite më parë (1948)
StadiumiStadiumi Sopoti
Kapaciteti3,000
PronariBashkia Librazhd
PresidentiKastriot Gurra
TrajneriKlajdi Kënga
LigaKategoria e Dytë
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Sukseset

Redakto

Që nga themelimi KF Sopoti janë 1 herë kampionë të Kategorisë së Parë dhe 1 herë kampionë të Kategorisë së Dytë.

Në sezonin 2006/07 KF Sopoti u rendit në vend të 10të në Kategorinë e Parë duke mbledhur 26 pikë me një golaverazh 26-34. Golashënuesi më i mirë i KF Sopoti gjatë këtij sezoni ishte Shkëlqim Hajdari me 12 gola.

Lojtare të famshëm

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto