Kategoria e Dytë

Kategoria e Dytë është kampionati i nivelit të tretë në Shqipëri. Deri në vitin 2005 është quajtur Kategoria e Tretë. Kategoria e Dytë është e ndarë në dy grupe A dhe B, ku Grupi A ka 13 skuadra dhe Grupi B 12 skuadra. Fituesit e dy grupeve fitojnë të drejtën për tu ngjitur një kategori më lart, në Kategorinë e Parë.

Kategoria e Dytë
KonfederataUEFA
Themeluar1911
Sezoni i parë1911
Hipin nëKategoria e Parë
Bien nëKategoria e Tretë

Dy fitueset gjithashtu ndeshen me njëra tjetrën në fund të kampionatit për të përcaktuar Kampionen e Kategorisë së Dytë. Skuadrat e fundit në secilin grup bien në Kategorinë e Tretë.


Lista e ekipeve kampione, nën-kampione dhe golashënuesit Redakto

[1]

Viti Kampionët Nën-kampionët Golashënuesit (Klubi) Golat
1960 Ylli i Kuq Pogradec    
1961 Butrinti Sarandë    
1962 Erzeni Shijak    
1962–63 Punëtori Patos    
1963–64 Tërbuni Pukë    
1964–65 Punëtori Patos    
1965–66 Tërbuni Pukë    
1966–67 Përparimi Kukës    
1968 22 Tetori Poliçan    
1969–74 (not held)      
1974–75 Vetëtima Himarë    
1975–76 Minatori Rrëshen    
1976–77 Korabi Peshkopi    
1977–78 Korabi Peshkopi    
1978–79 Shkumbini Peqin    
1979–80 Butrinti Sarandë    
1980–81 Erzeni Shijak    
1981–82 Përparimi Kukës    
1982–83 Korabi Peshkopi    
1983–84 Sopoti Librazhd    
1984–85 Ylli i Kuq Pogradec    
1985–86 Ballsh i Ri    
1986–87 Veleçiku Koplik
Dajti Kamëz
Bistrica Delvinë
   
1987–88 Turbina Cërrik    
1988–89 21 Shkurti Selenicë    
1989–91 (not held)      
1991–92 KF Rubiku    
1992–95 (not held)      
1995–96 Porto Shëngjin    
1996–97 (not held)      
1997–98 Everest Kamza    
1998–99 Ilir Viking Tiranë    
1999–00 KF Këlcyra    
2000–01 Veleçiku Koplik    
2001–02 Albania Fushë Kuqe    
2002–03 Partizani Tirana Academy    
2003–04 Kastrioti Krujë KS Pogradeci    
2004–05 Turbina Cërrik Minatori Tepelena    
2005–06 KS Burreli Bilisht Sport    
2006–07 Bylis Ballsh Dajti Kamëz    
2007–08 Gramozi Ersekë Tërbuni Pukë    
2008–09 KF Memaliaj KF Gramshi    
2009–10 KF Vlora Adriatiku Mamurras    
2010–11 FK Kukësi KF Himara    
2011–12 Tërbuni Pukë Partizani Tirana    
2012–13 Albpetrol Patos Veleçiku Koplik    
2013–14 Iliria Fushë-Krujë Sopoti Librazhd    
2014–15 KF Gramshi Korabi Peshkopi    
2015–16 Tomori Berat KF Shënkolli    
2016–17 FK Egnatia Naftëtari    
2017–18 FK Vora Elbasani    

Ekipet pjesëmarrëse sezoni 2018-19 Redakto

Group A Redakto

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti
Ada Velipojë Velipojë Adriatik Velipojë 1,200
Gramshi Gramsh Mislim Koçi Stadium 1,500
Internacional Tirana Tirana Internacional Complex 1,000
Kevitan Tirana Kevitan Complex 500
Klosi Klos
Kukësi B Kukës
Luzi United 2008 Luz i Vogël Luz i Vogël Stadium 600
Partizani Tirana B Tirana National Sports Centre 50
Sopoti Librazhd Librazhd Sopoti Stadium 3,000
Spartaku Tirana Stadiumi Marko Boçari 2,500
Tërbuni Pukë Pukë Ismail Xhemali Stadium 1,950
Tirana B Tirana Skënder Halili Complex 200
Vllaznia B Shkodër Reshit Rusi Stadium 1,200

[2]

Group B [3]

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti
Albpetrol Patos Alush Noga Stadium 2,150
Butrinti Sarandë Sarandë Butrinti Stadium 5,000
Delvina Delvinë Panajot Pano Stadium 2,500
Devolli Bilisht Bilisht Stadium 1,050
Gramozi Ersekë Ersekë Ersekë Stadium 2,000
Këlcyra Këlcyrë Fusha Sportive Këlcyrë 1,000
Maliqi Maliq Jovan Asko Stadium 1,500
Memaliaj Memaliaj Karafil Caushi Stadium 1,500
Naftëtari Kuçovë Kuçovë Bashkim Sulejmani Stadium 5,000
Përmeti Përmet Durim Qypi Stadium 2,000
Shkumbini Peqin Peqin Shkumbini Stadium 9,000
Skrapari Çorovodë Skrapar Sports Field 1,500
Term Tirana
Tepelena Tepelenë Sabaudin Shehu Stadium 2,000


Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Libri i Artë i Kategorisë së Dytë". Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 10 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Group A table
  3. ^ "Group B table". Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2014. Marrë më 29 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe këtë Redakto