FC Kevitan është një klub futbollistik shqiptar me seli në Tiranë, Shqipëri. Klubi u themelua më 12 gusht 2014 dhe aktualisht konkuron në Kategoria e Tretë, niveli i katërt i futbollit shqiptar.[2]

HistoriaRedakto

Zanafilla e këtij klubi nis që në Londër në vitin 2008, kur “Kevitan Grup” ka marrë pjesë në kampionatin e 18-vjeçarëve të Ligës Amatore Angleze, ndërsa është drejtuar atje nga Paul Curtis dhe më pas me iniciativën e “Kevitan Grup” në Londër është kërkuar që një copë e Shqipërisë të ishte edhe në futbollin anglez.[3] Klubi u themelua më 12 gusht 2014 me qëllimit për t'i dhënë mundësi për të luajtur talentëve që nuk kanë pasur mundësi për të luajtur futboll.[3] Në ndeshjen e parë të tyre si skuadër, Kevitan mposhti me rezultatin 6–0 FC Eagles.[4] Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Vlashi në minutën e 16, Mziu në minutën e 26 dhe 89, Pjetri në minutën e 70, Mehmeti tre minuta më vonë dhe Hyseni në minutën e 84.[5]

Më 10 shkurt 2015, klubi arriti një rezultat rekord në Kategorinë e Tretë duke mposhtur me rezultatin 15–0 kundër KS Flabinës, me Mziu-n i cili shënoi plot tetë gola.[6][7] Pas fitores 14–0 kundër Akademisë Ajax, klubi arriti fitoren e 18 rresht duke thyer rekordin e vendosur nga Dinamo.[8] Kevitan deri tani ka 20 fitore nga 20 ndeshje të mundshme, duke vendosur një rekord apsolut, duke shënuar edhe 129 gola dhe duke pësuar vetëm 5 gola.[9]

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 26 mars 2015 [1]

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Eduard Marku
2   Mb Jetnor Muça
3   Mb Eridon Vataj
6   Mb Flogert Shehu
7   Sm Vilson Mziu
8   Mf Alvaro Farruku
9   Aldi Pjetri
10   Arnold Hyseni
11   Ermal Marku
17   Emirjon Hajdari
Nr. Pozicioni Lojtari
23   Alban Mehmeti
24   Eridon Drazhi
27   Xhuljan Vlazhi
30   Sm Ledion Metaj
32   Sm Ergert Azizi
33   Sm Egli Gjikolaj
34   Sm Klodian Myzyraj
36   Mariglen Milaj
41   Donald Saliaj
91   Pt Bledar Malaj

TrajnerëtRedakto

Emri Komb. Nga Te Rekordi
Nd F B H % Fitore
Mark Vataj   gusht 2014 Vazhdon

SponzorizimiRedakto

 • Sponsor kryesor: Kevitan Group
 • Sponsor kryesor: Kevitan Security & Communications
 • Prodhuesi zyrtar i fanellës: Adidas
 • Sponsor zyrtar: Lori Caffe
 • Sponsor zyrtar: Top Channel
 • Sponsor zyrtar: Top Media

 • Sponsor zyrtar: Iveco
 • Sponsor zyrtar: Wee Albania
 • Sponsor zyrtar: Flytech
 • Sponsor zyrtar: Building Construction
 • Sponsor zyrtar: Frigo Food Group
 • Sponsor zyrtar: Don Bosko

Sponsorët dhe prodhuesit e fanellësRedakto

Persepolis League Sponsors
Period Prodhuesi i fanellës Sponsori i fanellës
2014–15 Adidas Lori Caffe Top Media

Rekodet e klubitRedakto

Statistikat e lojtarëveRedakto

Nr. Emri Kombësia Gola
1 Vilson Mziu   43
2 Alban Mehmeti   10
2 Arnold Hyseni   10
4 Ergert Azizi   9
4 Alvaro Farruku   9
6 Donald Saliaj   7
6 Aldi Pjetri   7
8 Ermal Marku   6
9 Eridon Vataj   5
8 Emirjon Hajdari   5

TrofeRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ a b "FSHF - Klub". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 10 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Themelohet FC Kevitan". Super Sport Albania. 25 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 dhjetor 2014. Marrë më 8 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Kevitan, klubi që hap dyert për të varfrit". Panorama Sport. 26 shkurt 2015. Marrë më 10 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 4. ^ "Kevitan nis me goleadë aventurën në Kategorinë e Tretë". Super Sport Albania. 21 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2014. Marrë më 8 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ ""Tenis" në Kategorinë e Tretë, spektakël dhe lumë golash". Panorama Sport. 22 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 dhjetor 2014. Marrë më 10 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "FC Kevitan 15–0 KS Flabina". FSHF.org. 10 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 27 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kevitan shpartallon Flabinën, Golemi fiton mes polemikave". Panorama Sport. 11 shkurt 2015. Marrë më 27 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 8. ^ "Rekord historik, Kevitan arrin 18-fitore rresht". Sport Ekspres. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 maj 2015. Marrë më 22 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "FC Kevitan ngjitet në Kategorinë e Dytë". Sport Ekspres. 22 maj 2015. Marrë më 22 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto