Superkupa e Shqipërisë është themeluar në vitin 1989 dhe deri më sot numëron 29 finale të luajtura në fushën e lojës. Konsiston në një ndeshje të vetme finale para nisjes së sezonit mes fituesve të Superligës dhe fituesve të Kupës.

Superkupa e Shqipërisë
KonfederataUEFA
Themeluar1989
Sezoni i parë1989
Kampioni aktualKF Tirana (2022)
Më shumë tituj kampionKF Tirana

Fituesit e dyfishtë të një sezoni nuk luanin finale Superkupe. Por sipas rregullores së ndryshuar të FSHF, pas vitit 2000 finalja e superkupës tashmë luhet edhe në rast se ekipi kampion brenda një sezoni është edhe fitues i kupës. Ekipi kampion kundër ekipit finalist të Kupës.

KF Tirana janë fituesit në fuqi. KF Tirana mban numrin rekord të trofeve të Superkupës, plot 12 të tilla. Pjesa më e madhe e ndeshjeve finale janë luajtur në Tiranë, ndërkohë finalja e sezonit 2011 u luajt në Korçë. Më pas edhe Stadiumi Elbasan Arena u përdor për ndeshjet finale.


Fituesit e Superkupës Redakto

Paraqitja e klubeve Redakto

Klubi Fituar Humbur Fitues Finalist
KF Tirana 12 4 1994, 2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012, 2017, 2022 1989, 2001, 2004, 2020
KS Skënderbeu 3 4 2013, 2014, 2018 2011, 2012, 2015, 2016
KS Dinamo 2 4 1989, 2008 1990, 2002, 2003, 2010
KS Teuta 2 3 2020, 2021 1994, 2000, 2005
KS Vllaznia 2 4 1998, 2001 1992, 2008, 2021, 2022
KS Flamurtari 2 2 1990, 1991 2009, 2014
KF Partizani 2 1 2004, 2019 1991
KF Laçi 1 2 2015 2013, 2018
FK Kukësi 1 2 2016 2017, 2019
KF Elbasani 1 1 1992 2006
KS Besa 1 1 2010 2007
KF Apolonia - 1 - 1998

Rekordet Redakto

 • Më shumë trofe: 12
  • KF Tirana (1994, 2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012, 2017, 2022)
 • Më shumë finale: 16
  • KF Tirana (1989, 1994, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012, 2017, 2020, 2022)
 • Fitues rresht: 3
 • Finale rresht: 8
  • KF Tirana (2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007)
 • Fitorja më e thellë:

Shih edhe këtë Redakto