KF Apolonia është skuadra futbollistike e qytetit të Fierit.

KF Apolonia
Apolonia-Fier.png
Themeluar17 Qershor 1925
StadiumiStadiumi Loni Papuçiu
Nxënësia6,800 vende
PronariFlamuri Ledjo Mita
TrajneriFlamuri Fabrizio Cammarata
LigaKategoria Superiore
2013–142 (ngjitur)
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

HistoriaRedakto

Klubi Futbollistik Apolonia është një klub shqiptar i qytetit të Fierit. Apolonia është krijuar në vitin 1925 me emrin KS Apolonia si një klub shumë-sportesh. Emri i skuadrës vjen nga rrënojat e qytetit të lashtë Apolonia, vendin e të cilit sot e zë qyteti i Fierit. Nga rrënojat e Apolonisë vjen dhe stema e skuadrës (shihni foton). KS Apolonia debutoi në Superlige në vitin 1945. Në vitin 1992 skuadra ndryshoi emrin në KS Apolonia dhe më vonë futbolli u nda nga pjesa tjetër e klubit shumë sportesh nën drejtimin e presidentit Koco Kokedhima dhe tani mban emrin KF Apolonia Fier.

Arritja më e madhe e KF Apolonia ështe fitimi i Kupës së Shqipërisë në vitin 1998. Përvec këtij trofeu KF Apolonia ka fituar edhe katër herë Kategorinë e Parë. Gjithashtu skuadra ka marrë pjesë dy herë në kupat e Evropës. Ne sezonin 1989/1990, Apolonia u mund në raundin e parë në Kupën UEFA nga AJ Auxerre (France) me rezultatet 0-3 dhe 0-5. Në 1998/1999 pas fitimit të Kupës së Shqipërisë, Apolonia mori pjesë në Kupën e Kupave ku në raundin e parë u eliminua nga KRC Genk me rezultatet 1-5 dhe 0-4.

Në sezonin 2006/2007 Apolonia zbriti ne Kategorinë e Parë. Në sezonin 2007/2008 ekipi fierak u rendit i dyti në këtë kategori duke fituar të drejtën të ngjitet përsëri në Superlige.

KF Apolonia i luan ndeshjet në stadiumin "Loni Papuçiu" që ka një kapacitet prej 7000 vendesh. Apolonia është një shoqëri aksionare. Aksionet e shoqërisë zotërohen nga Bashkia e Fierit dhe nga biznesmeni i mirënjohur shqiptar Koço Kokëdhima. Klubi ka deklaruar së brenda vitit 2010 çdo tifoz i Apolonisë do mund të bëhet aksionar i shoqërisë.

KF Apolonia ne EuropeRedakto

  • QR = Raundi Kualifikues
  • R1 = Roundi 1
Sezoni Kompeticioni Roundi Vendi Klubi Home Away
1989/90 UEFA Cup R1   AJ Auxerre 0-3 0-5
1998/99 UEFA Cup Winners' Cup QR   KRC Genk 1-5 0-4

SkuadraRedakto

Redaktuar më 28 Shkurt 2015 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Eduart Miço
2   Mf Amarildo Dimo
3   Mb Sodiq Atanda
4   Mb Renato Naçi
5   Mf Klajdi Broshka
6   Mb Rudin Nako
7   Mf Igli Dakavelli
10   Mf Julian Gerxho
13   Mf Đorđe Đorđević
14   Mf Kliti Arapi
16   Mf Dejan Andoni
17   Mf Albi Prifti
19   Mf Taulant Hysenshahaj
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
23   Sm Andi Mahilaj
24   Mb Andi Prifti
25   Mb Gilbert Omatseyin Thompson
27   Mf Xhek Kondakçi
28   Mf Realdo Fili
29   Mb Elvis Kaja
33   Pt Vilson Caković
42   Mb Sulaimon Adekunle
77   Sm Myrto Uzuni
99   Sm Marko Rajković
8   Mf Gerald Dano
  Mb Endrit Idrizaj

ReferimeRedakto

  1. ^ KF Apolonia Squad (Skuadra e FK Apolonisë Soccerway, 28 Shkurt 2015

Lidhje të jashtmeRedakto