FK Partizani Tirana

(Përcjellë nga KF Partizani)

Futboll Klub Partizani është klub futbolli i themeluar më [4 shkurt]të vitit 1946Tiranë si klub përfaqësues i partizanëve që luftuan në Luftën e Dytë Botërore. Më janar të vitit 1946 ekipi me emrin Ushtria luajti një ndeshje miqësore kundër Vllaznisë duke perfunduar ndeshjen me rezultatin 0-0. Më 7 prill 1946 skuadra paraqitet për herë të parë me emrin Partizani dhe nis rivalitetin me 17 Nëntorin, që ishte kampione me një fitore 2-0. Partizani nuk mori pjesë në kampionat atë vit ,por zhvilloi 9 ndeshje miqësore që përfunduan me një golavarazh 26-9.

FK Partizani Tiranë
Logo of FC Partizani.jpg
Emri i plotëFutboll Klub Partizani
Pseudonimi(et)"Të Kuqtë”,
Emri i shkurtërPartizani, Partizoni
Themeluar4 shkurt 1946
StadiumiAIR ALBANIA STADIUM, "Kompleksi Sportiv Panajot Pano"
Nxënësia22.500
KryetariFlag of Albania.svg Gazmend Demi
TrajneriFlag of Albania.svg Ilir Daja
LigaAbissnet Superiore
2020/21Kategoria Superiore, Vendi i 3-të
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë


1947 Partizani debuton në ligën e parë të futbollit shqiptar dhe menjeherë fiton titullin gjithashtu duke arritur fitoren me te madhe qe eshte regjistruar deri me tani ne te gjithe Shqiperine ne ndeshjen Partizani 8-0 17 Nëntori Tirana, duke u quajtur si ndeshja me e suksesshme ne radhet e demave. F.K Partizani cilësohet si klubet me më shumë tifoza në Shqipëri por edhe në Kosovë.

Pas rënies nga Superliga pas sezonit 2008/09, Partizani arriti të ngjitet përsëri pasi në sezonin 2012/13 u rendit në vend të dytë në Kategorinë e Parë. Partizani bëri një merkato cilësore në verën e vitit 2013 duke u bërë një skuadër mbarëkombetare, me lojtarë shqiptarë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia.Partizani u shpall kampion ne sezonin 2018/2019,duke bere blerje te zgjuara dhe duke u shpallur kampione per here te pare pas 26 viteve. Partizani gjithashtu është

Kampion në Superligë 1947, 1948, 1949, 1954, 1957, 1958, 1959, 1961, 1963, 1964, 1971, 1979, 1981, 1987, 1993, 2019.

Fitues i Kupës së Shqipërisë 1948, 1949, 1957, 1958, 1961, 1964, 1966, 1968, 1970, 1973, 1980, 1991, 1993, 1997, 2004.

Kampion i Ballkanit 1970.

Sukseset ndërkombëtare -Ekipi i kuq është i vetmi ekip shqiptar që ka fituar një trofe ndërkombëtar, në vitin 1970 ai fitoi Kupën Ballkanike për klube, i cili ishte një kompeticion i luajtur në vitet 1960-1993 ku merrnin pjesë vetëm klubet sportive ballkanike të Shqipërisë, Jugosllavisë, Bullgarisë, Rumanisë, Greqisë dhe Turqisë.

Gjithashtu është një ndër skuadrat më të njohura shqiptare në arenën ndërkombëtare, kështu KF Partizani ka marrë pjesë tetë herë në ligën e kampionëve Evropian, tri herë në kupën e UEFA-së, një herë ka luajtur për kupën Intertoto, katër herë për kupën e fituesve të kupave dhe pesë herë për kupën e Ballkanit. Rezultatet më të suksesshme kanë qënë fitoret 1-0 kundër Celtic dhe Torinos në Tiranë.

SuksesetRedakto

Suksesi më i madh i Partizanit është Kupa e Ballkanit e fituar në vitin 1970 kundër PFC Beroe Stara Zagora. Ky është trofeu i vetëm ndërkombëtar, jo vetëm i Partizanit, por për cdo skuadër shqiptare deri më sot.

Partizani është 16 herë kampion në Kategorinë Superiore shqiptare, ka fituar 15 Kupa Kombëtare dhe ka fituar 3 herë Superkupën e Shqipërisë. Gjithashtu Partizani ka fituar një herë Kategorinë e Parë.

Kampion në Superligë

  • 1947, 1948, 1949, 1954, 1957, 1958, 1959, 1961, 1963, 1964, 1971, 1979, 1981, 1987, 1993, 2019

Fitues i Kupës së Shqipërisë

  • 1948, 1949, 1957, 1958, 1961, 1964, 1966, 1968, 1970, 1973, 1980, 1991, 1993, 1997, 2004.

Kampion i Ballkanit

  • 1970.

Sukseset ndërkombëtareRedakto

Ekipi i kuq është i vetmi ekip shqiptar që ka fituar një trofe ndërkombëtar, në vitin 1970 ai fitoi Kupën Ballkanike për klube, i cili ishte një kompeticion i luajtur në vitet 1960-1993 ku merrnin pjesë vetëm klubet sportive ballkanike të Shqipërisë, Jugosllavisë, Bullgarisë, Rumanisë, Greqisë dhe Turqisë.

Gjithashtu është një ndër skuadrat më të njohura shqiptare në arenën ndërkombëtare, kështu KF Partizani ka marrë pjesë tetë herë në ligën e kampionëve Evropian, tri herë në kupën e UEFA-së, një herë ka luajtur për kupën Intertoto, katër herë për kupën e fituesve të kupave dhe pesë herë për kupën e Ballkanit. Rezultatet më të suksesshme kanë qënë fitoret 1-0 kundër Celtic dhe Torinos në Tiranë.

Veshjet sportiveRedakto

Ngjyrat e uniformës së Partizanit për ndeshjet vendase janë bluzë e kuqeme tuta të kuqe, ndërsa në ndeshjet si mike janë bluza të bardha me tuta të bardha. Në sezonin 2016-17 uniformat e Partizanit janë të firmës Joma. Më parë janë përdorur dhe firma të tjera si Legea, Adidas dhe Umbro. Në sezonin 2018-19, në uniformën e tretë të ekipit u përdor edhe ngjyra e zezë në bluzën dhe tutat sportive.

StadiumiRedakto

Partizani i luante ndeshjet në stadiumin Kombëtare të qytetit të Tiranës Qemal Stafa para fillimit të rikonstruktimit të tij dhe Selman Stërmasi që është në pronësi të Bashkisë së Tiranës e në përdorim të skuadrës rivale SK Tirana. Në sezonin 2006/07 Partizani ka luajtur shumicën e ndeshjeve në Qemal Stafa dhe disa në Selman Stërmasi kur kishte konflikt me skuadrat e tjera të kryeqytetit. Tashmë ndeshjet zhvillohen edhe në stadiumin më të ri të ndërtuar, “Air Albania”.

Lojtarët e njohurRedakto

Kjo është lista e lojtarëve të njohur të cilët kanë luajtur për KF Partizanin.

UdhëheqjaRedakto

Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Gazmend Demi që është aksioneri kryesor. Skuadra drejtohet nga Drejtori Pergjithshem Genci Tomori dhe drejtori sportiv Olsi Rama me trajner Ilir Daja.

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 20 shtator 2014 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Vokli Laroshi
77   Pt Aldo Teqja
2   Mb Egzon Belica
28   Mb Eljon Sota
5   Mb Gezim Krasniqi
13   Mb Renato Malota
88   Sm Emilian Vila
10   Mf Idriz Batha
99   Mb Renaldo Kalari
12   Pt Alban Hoxha (Kapiten)
14   Mf Mentor Mazrekaj
13   Mf Laurent Ismailaj
  Sm Caleb Ekuban
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Esin Hakaj
19   Mf Lorenc Trashi
  Sm Agustin Torassa
20   Sm ESAT MALA
29   Mb Emiljano Musta
22   Sm Tedi Cara
30   Sm Jurgen Vatnikaj
31   Mb Arbnor Fejzullahu
  Mf Ylber Ramadani
  Sm Ardit Jaupaj

Skuadra BRedakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Serxhino Sollaku
3   Mb Amarildo Bliu
4   Mf Elio Rapo
5   Mf Eglentin Gjoni
5   Mf Renato Tarja
6   Mb Emanuel Dulo
6   Mf Mario Hasani
7   Mf Sandroel Limani
8   Mf Santjago Sina (Captain)
9   Sm Redael Dervishi
10   Sm Leonard Haroku
10   Sm Mario Xhafa
11   Sm Endri Lala
11   Mf Mateus Levendi
12   Pt Xhuljo Hoxha
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13   Mf Gabriele Mezini
14   Sm Altin Bruka
15   Mf Emiklajd Xhafa
15   Mb Liku Kalemi
16   Mf Rigers Dushku
16   Mf Fabio Hasa
16   Mf Florjan Berdaj
17   Mf Ervin Sula
17   Mf Segi Berberi
18   Sm Etien Hametaj
18   Mf Denild Cane
19   Mb Sajmir Hasanaj
19   Mb Mikel Hoxha
20   Mf Glaus Bucpapaj
20   Mf Klaudio Xhaci
40   Mb Andrea Kereci

Shiko dhe këtëRedakto

ReferencaRedakto

  1. ^ FK Partizani Tirana - Official Site Partizani, Marrë më 21 dhjetor 2014

Lidhje të jashtmeRedakto