Genc Tomorri (lindi më 17 janar 1960) është një ish-futbollistë shqiptarë, lojtar i kombëtares dhe aktualisht është trajnerë, i cili ka qenë i lidhur me FK Partizani Tirana gjatë karrierës së tij si futbollistë dhe trajnerë..[2][3][4]

Genc Tomorri
Të dhënat vetjake
Datëlindja17 janar 1960
VendlindjaTiranë, Shqipëri
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
0000–1981FK Partizani Tirana
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1981–1990FK Partizani Tirana
Karriera ndërkombëtare
1981Shqipëria U-211(0)
1983Shqipëria1(1[1])
Skuadra të menaxhuara
2014FK Partizani Tirana
2014Partizani Tirana U19
2014FK Partizani Tirana
2014–Partizani Tirana U19
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Karriera

Redakto

Tomorri luajti në ekipin e të rinjëve të KF Partizani Tirana nga sezoni 1980-1981 dhe mbas këtij sezoni u emërua në skuadrën e parë të ekipit. Mesfushori me suksesin e tij për klubin arriti shumë shpejtë që të ishte në listën e kombëtares shqiptare të futbollit. Te ekipi i KF Partizani ai mbeti deri në vitit 1990 dhe pastaj u zhvendos në stafin e stërvitjes.

Referime

Redakto
  1. ^ West Germany 2–1 Albania
  2. ^ Soccerway profile
  3. ^ "Partizani U-19 kampion i Shqipërisë". Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2016. Marrë më 6 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Genc Tomorri, trajner i Partizanit