Abdurrahman Roza Haxhiu 30 shtator 1930-19 maj 1964

Abdurrahman Haxhiu i njohur si Roza Haxhiu (Lushnjë, 30 shtator 1930 - 19 maj 1964) ka qenë futbollist shqiptar.

BiografiaRedakto

U lind më 30 shtator 1930 në lagjen "Kongresi i Lushnjes", i biri i njërit prej organizatorëve të këtij kongresi, Bajram Haxhiut. Që në fëmijëri Roza ëndërronte të bëhej futbollist.

 
A.Roza Haxhiu Partizani Kampionë 1957

Pasi i ra në sy Dilaver Toptanit, Haxhiu nisi të luante për ekipin e të rinjve "Traktori" të Lushnjes në vitet 1947-1949. Më pas nisi të luante për "Besën" e Kavajës në mesfushë dhe pasi ra në sy, kaloi tek Partizani. Më pas duke luajtur me Dinamon, më 1955 luajti në arenën ndërkombëtare, me Dozhën e Budapestit.

Pas vdekjes, më 1971 u nderua me titullin e lartë “Mjeshtër i Merituar i Sportit”. Bashkia Lushnje më 1994 i dha titullin "Qytetar Nderi"

Më 1999 ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve Edi Rama e nderoi me titullin “Nderi i Sportit Shqiptar”. Më 2016 Federata Shqiptare e Futbollit e nderoi me titullin "Pllakatë".

ReferimetRedakto

 
A.Roza Haxhiu Traktori (KF Lushnja) Kampionë 1960