KF Lushnja
Kf lushnja logo.png
Pseudonimi(et)Delegatët, Lagunarët
ThemeluarJanar 21, 1927; 95 vite më parë (1927-01-21) as Kongresi i Lushnjës
StadiumiStadiumi Abdurrahman Roza Haxhiu
Lushnjë, Shqipëri
Kapaciteti8,000
LigaKategoria Superiore
2016-171 (Kategoria e Parë)
Home colours
Away colours
 • Klubi Futbollit Lushnja (KF Lushnja) u themelua më 27 korrik 1930 në Lushnje.Më 1945 pas luftës së dytë botërore ishte i njohur me emrin Traktori vit në të cilin debuton në ligën e parë të futbollit shqiptar. Më 1950 i ndryshohet emri në Lushnja pastaj më 1951 Puna Lushnjë dhe më 1958 i rikthehet sërish emri Traktori të cilin e mban deri në vitin 1991, ku i rikthehet emri KF Lushnja me të cilin emër është edhe sot prezent.Fusha e futbollit ku luante Traktori i Lushnjës para vitit 1960 ka qenë pikërisht ku është gjimnazi i sotëm “18 tetori”, në qendër të qytetit. Pas vitit 1960 ka nisur ndërtimi i stadiumit të sotëm i qytetit të Lushnjës. Fillimisht ai e ka pasur emrin Traktori, ashtu si emri i skuadrës.Pas vitit 1990,në vitin 1991 me vendim Nr.24 , datë 16.08.1991 të Komitetit Ekzekutiv të Përkohshëm Pluralist Lushnje stadiumit të futbollit iu vendos një emër i nderuar i dëshmorit të fushës së blertë shqiptare legjendës Abdurrahman Roza Haxhiu në shenjë respekti për kontributin që ka dhënë ky futbollist dhe trajner në futbollin lushnjar dhe atë shqiptar.Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Fatos Tushe dhe lojtarët udhëhiqen nga trajneri i klubit Artan Bano. Lushnja momentalisht luan në Kategorinë e parë. Lushnja mbeshtetet nga tifozët më të zjarrtë në Shqipëri rreth 13.000 njerëz një shifër jashtëzakonishtë e madhe.Tifo grupi i Lushnjes janë Ultras Delegatet,ata njihen zyrtarisht nga ekipi i qytetit.Mënyra sesi ata e organizojnë atmosferën të lë pa frymë,edhe sikur te mblidhen tifozet e të gjithë kampionatit nuk arrinë dot numrin e tifozave lushnjarë.  

Futbollistët e njohur të KF Lushnja të shekullit 20 (1925-2000)Redakto

 • Abdurrahman Roza Haxhiu “Dëshmorë i fushës së blertë Shqiptare”
 • Ali Fuga
 • Kristaq Gogoni
 • Halim Haxhiu
 • Themi Mimi Xhoxhi
 • Piro Gjeçi
 • Sedat Ruli
 • Qemal Turku
 • Ali Lika Haxhiu
 • Hajdar Sherifi
 • Idajet Haxhiu (Xhaja)
 • Gani Dranga
 • Islam Linatopi
 • Jovan Shandro
 • Jasin Gazheli
 • Sami Shefa
 • Anastas Mitrushi
 • Adnand Haxhiu
 • Artan Bano


Skuadra momentaleRedakto

Redaktuar më 30th May 2017
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
30   Pt Mikel Spaho
12   Pt Oltjan Haremi
5   Mb Franci Bufazi
20   Mb Renato Dervishi
23   Mb Leonard Hasalla
  Mb Endrien Magani
  Mb Arber Mone
28   Mb Ledion Ruço
21   Mb Marius Sula
19   Mb Erion Xhafa
  Mf Ergys Alushi
8   Mf Orkeljen Baze
9   Mf Alban Bizhyti
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
10   Mf Gentian Çela
7   Mf Klevis Gjoni
  Mf Orklej Kapxhiu
  Mf Erlind Koreshi
  Mf Aldo Malaj
  Mf Dionis Musaka
  Mf Sebastjano Shurdhi
14   Mf Ledian Taullau
17   Mf Alban Bicaku
11   Sm Arbër Allkanjari
22   Sm Klejdis Branica
18   Sm Mikel Canka
29   Sm Fatjon Sefa (Captain)